11 minut čtení
Většina peněz na burzách v USA je investována pasivně. Přináší to příležitosti, ale také mění fungování a charakter trhu.
Jedna ze základních součástí kapitálového trhu. Jejím prostřednictvím lze nakupovat a prodávat různé investiční nástroje (cenné papíry, investiční certifikáty, warranty, futures aj.).
Princip burzy je založen na podobě oboustranné aukce, kde o konečné ceně obchodovaného instrumentu rozhoduje nabídka a poptávka. Cena takto získaná se nazývá kurs. Setkávají se zde emitenti a investoři. Emitenti získávají na burze finanční prostředky pro své podnikání, investoři mají možnost své volné finanční prostředky zhodnotit.
Nejrozšířenější jsou burzy peněžní, pod které spadají burzy cenných papírů, devizové a burzy finančních derivátů.
Nejslavnější burzou je New York Stock Exchange (NYSE) na Wall Street.
Slovo burza pochází z latinského výra;zu bursa - kožený měšec. První burza (Beurs) byla založena v Antverpách roku 1531 a obchodovalo se na ní se směnkami, zlatými a stříbrnými mincemi.
Český trh s cennými papíry řídí Burza cenných papírů Praha (BCPP). Burzou pro malé a střední investory je RM-SYSTÉM. Na funkci burzy dohlíží Česká národní banka, která spolu s ministerstvem financí vytváří právní předpisy pro její fungování.