Hyperinflace tady trvá desetiletí. Poslední dobou se zklidnila, i tak v červnu dosahoval růst cen 176 procent a základní úroková sazba centrální banky Zimbabwe činí 150 procent. Stále je to nejvíce na světě, ale co se dělo dříve? Například v roce 2020 činila roční inflace 737 procent, což není nic oproti astronomickému číslu 79,6 miliardy procent meziměsíční inflace z listopadu 2008. V obavách z příchodu další takto ničivé měnové krize se obyvatelé vrhli na burzu cenných papírů v Harare. Podle agentury Bloomberg tamní investoři dosahují za jednu obchodní seanci zisků ve výši 5, 10, či dokonce 20 procent. Když se sečtou, jen v tomto roce vzrostl tamní trh o 800 procent.
Zimbabwe tak poráží jiné akciové premianty roku 2023. Například argentinský akciový index Marvel se jen zdvojnásobil a investoři do amerického akciového indexu S&P 500 se musí spokojit s 16 procenty.
Burza cenných papírů v Zimbabwe byla založena v roce 1894 a patří k nejstarším na africkém kontinentu. Je poměrně malá, její celková kapitalizace činí asi 1,8 miliardy dolarů, obchoduje se na ní s 55 různými akciemi a denní obrat podle Bloombergu činí asi 650 tisíc dolarů. Třeba v sousední Jihoafrické republice přesahuje velikost burzy jeden bilion dolarů.
Sídlo na luxusním hararském předměstí Highlands, které je díky elegantním rezidencím v zelených a dobře udržovaných ulicích oblíbené mezi diplomaty a bohatými důchodci, kontrastuje s ruchem centra hlavního města i s chaosem obchodního parketu země, kde i díky mobilním technologiím obchoduje v současnosti asi 23 tisíc retailových investorů.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později