Nové investice do techniky i do lidí a také další administrativu si vynutí nové předpisy Evropské unie, které mají firmy i veřejné instituce ochránit proti kyberútokům. Klíčová je chystaná unijní směrnice NIS2, která se nebude týkat jen kriticky důležitých odvětví, jako tomu je nyní, ale i „běžnějších“ podniků a úřadů. Přičemž ty, které její ustanovení nebudou plnit, se vystaví riziku vysokých pokut.
Nezbytné, ale drahé
Na unijní úrovni má být směrnice, která se promítne do národní legislativy, schválena do konce roku, tedy za českého předsednictví. A platit začne asi v průběhu roku 2024.
„Firmy, kterých se dnes žádná zvláštní regulace přímo nedotýká, budou muset posílit a přebudovat svá IT oddělení. Legislativa také zavede povinnost analyzovat veškerá rizika podnikání a jejich dopady na kyberbezpečnost,“ řekl týdeníku Ekonom ředitel technologického týmu společnosti KPMG Tomáš Kudělka.
Podle Šimona Tomana z advokátní kanceláře Toman & Partneři si chystané digitální předpisy v soukromé sféře vyžádají srovnatelně rozsáhlé změny jako nařízení GDPR, kterým unie před čtyřmi lety zpřísnila ochranu osobních údajů. „Spousta podniků se nově bude muset podřídit zákonu o kybernetické bezpečnosti. Ten se ještě rozšíří o nová ustanovení a začne se vztahovat na další stovky, či spíše tisíce subjektů. Navíc se firmy budou muset přizpůsobit ve velmi krátké době,“ uvedl.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později