Exotický byznys rozjíždí pražský start-up Sens. Spoléhá totiž na výrobu a prodej potravin z hmyzu, přesněji ze cvrčků. Podle jeho zakladatelů a majitelů − Radka Huška a Daniela Vacha − to dává smysl nejen ekonomicky, ale i z pohledu ochrany životního prostředí. Cena této bílkoviny postupně klesá a výrobky z ní se stávají konkurenceschopnými. Zároveň je chov cvrčků k přírodě podstatně šetrnější, než je tomu u dobytka či drůbeže. Zatím firma nabízí především proteinové tyčinky. Až se jednou Češi a Evropané přestanou hmyzu na svém jídelníčku štítit, půjde třeba i o párky.
Inspirace knihou
"V létě roku 2015 se nám dostala do ruky publikace OSN Jedlý hmyz, která shrnovala dosavadní výzkumy týkající se hmyzu jako jídla. Vyzdvihovala ho jako vynikající zdroj bílkovin a nám bylo divné, že tu žádné takové potraviny v regálech obchodů nevidíme," říká šestadvacetiletý Radek Hušek. Od zamyšlení, proč tomu tak je, už nebylo daleko k vyhledání dalších informací, ke konzultacím s biology a k propočtům. A nakonec k rozhodnutí rozjet vlastní podnik založený na chovu cvrčků, které si oba studenti ekonomie vytipovali jako nejvhodnější. "Viděli jsme v tom příležitost. Směr, který nám dával smysl jak po stránce sociální, tak ekonomické. A právě s touto myšlenkou jsme založili Sens," dodává Hušek.
První peníze do podniku vložili sami, z našetřených úspor a z prodeje předchozího projektu. Dalších 350 tisíc korun získali při crowdfundingové kampani od budoucích zákazníků. A hlavně se koncem roku 2016 spojili s inkubátorem UP21, za kterým stojí miliardář Karel Janeček. UP21 do společnosti Sens vložil většinu z 25 milionů zatím investovaných korun. V prostorách inkubátoru v pražském Karlíně vedení Sensu zároveň úřaduje. Letos firma se 14 zaměstnanci − polovinu jich má doma, polovinu v zahraničí − chce dosáhnout tržeb ve výši kolem 25 milionů korun. A v těchto dnech, kvůli plánované expanzi do zahraničí, hlavně do Skandinávie, Velké Británie a do německy mluvících zemí, hledá start-up podporu dalších investorů v řádech desítek milionů korun.
Na začátku bylo zamyšlení, proč jídlo z hmyzu není na pultech obchodů, když je podle OSN tak výživné a zdravé.
Sens byl založen ve Velké Británii, protože tam byla vůči výrobě potravin z hmyzu vstřícnější legislativa. "V České republice jsme nejdříve museli jednat s resortem zemědělství. Výsledkem byla změna ministerské vyhlášky a některých veterinárních ustanovení. Což nově umožňuje také v Česku zpracovávat dva druhy cvrčků a také moučné červy a sarančata. A tak se naše finální výroba rozběhla tady," vysvětluje osmadvacetiletý Daniel Vach.
Klíčovým výrobkem je od roku 2017 proteinová tyčinka, v níž je v podobě mouky 180 cvrčků. Na tyčinkách si společnost vybudovala jméno jak doma, tak v zahraničí. Sens je dodává nejen prostřednictvím svého e-shopu, zdravých výživ a fitness tělocvičen, ale také přes partnery, jako je outdoorový řetězec Hudy nebo prodejny s potravinovými doplňky Vitaland.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později