Ranní ptáče dál doskáče. Kdo ráno vstává, Pán Bůh mu dává. Význam alespoň jednoho ze zmíněných rčení i při doslovném překladu by zcela bez potíží pochopili také lidé v Polsku, Německu, Rusku, Francii, Británii, Španělsku a jistě i v dalších zemích. Zkrátka je od nepaměti známo, že brzké vstávání se vyplácí. A vědecké výzkumy dávají pořekadlům do jisté míry za pravdu. Ranní ptáčata jsou šťastnější, zdravější, méně se stresují nebo mají vyšší příjmy než noční sovy. Příčina je přitom závažná jak pro noční sovy, tak pro společnost jako celek.

Ve Finsku byly v minulém roce zveřejněny výsledky rozsáhlé studie, která analyzovala 22 976 dvojčat v dospělém věku. Vědci v ní podrobili výzkumu data za celých 37 let jejich života. Do roku 2018, kdy sledované období končilo, zemřelo 8728 pozorovaných osob. Na takto vybraném vzorku tamní populace se pak rozhodli vyhodnotit, zda existuje vztah mezi délkou dožití a faktem, že se daný jedinec identifikoval jako ranní ptáče, nebo naopak spíše jako noční sova – těch bylo ve vzorku 42,9 procenta.

Výsledek? Finové preferující bdění dlouho do noci čelí o devět procent vyššímu riziku úmrtí bez ohledu na příčinu než lidé vstávající brzy ráno. Potvrdil se výsledek, k němuž došly už některé dřívější studie. Hlavními faktory, které u sov zvyšují riziko smrti, je například méně zdravé stravování, více stresu, vyšší požívání alkoholu, častější kouření nebo méně fyzického pohybu. Do noci bdělí lidé tak mají vyšší šanci na rozvoj řady onemocnění či v průměru nižších výdělků než časně vstávající.

Rozdíl je jistě pro noční sovy frustrující, protože si svůj životní styl vlastně nevybraly. Řečeno opět s pomocí rčení – zda člověk vstává se zakokrháním a uléhá se slepicemi, nebo naopak vyje s vlky do noci, je značně podmíněno geneticky. Každý člověk má v mozku hlavní hodiny, které regulují takzvaný cirkadiánní rytmus, jenž zase synchronizuje vzorce aktivity jednotlivce s 24hodinovým dnem. Některým lidem tak hodiny říkají, že mají jít spát, v osm večer, jiným ve dvě ráno.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.