Po dvou letech hektického zdražování si mohou lidé trochu oddechnout. Tempo růstu cen se takřka po celém světě, včetně Česka, postupně vrací do vymezeného koridoru kolem dvou procent. Ledacos dokonce zlevňuje.
Například tuzemské průmyslové podniky prodávaly začátkem roku o 1,8 procenta levněji než loni v lednu. Zemědělci dokonce čelí kolapsu svých výkupních cen, za které prodávají do velkoobchodů či k dalšímu zpracování. Meziročně padly takřka o 20 procent. Na cenách v tuzemských obchodech se to však projevilo jen zčásti – potraviny zlevnily meziročně o necelá čtyři procenta.
Navzdory těmto – pro spotřebitele pozitivním – zprávám začínají probublávat obavy z příchodu druhé vlny inflace. Týdeník The Economist si všímá, že jádrová spotřebitelská inflace, která popisuje růst cenové hladiny bez potravin a energií, se zvyšovala v USA za poslední tři měsíce ročním tempem čtyři procenta. Během loňského léta stejný ukazatel vykazoval hodnotu 2,6 procenta.
Inflace vystrkuje růžky po celém světě. Ve Švédsku byla v lednu o jeden procentní bod vyšší než v prosinci. V eurozóně pak inflace v únoru podle bleskového šetření o dvě desetiny přesáhla říjnová 2,4 procenta.
Strach ohledně vývoje cen se odráží i v politice centrálních bank. Americký Fed i další centrální banky ve vyspělých zemích vyčkávají se zahájením snižování úrokových sazeb. Čím později k němu bankéři přistoupí, čím déle budou stát kvůli obavám na brzdě, tím pomalejší růst světové ekonomiky se dá očekávat.
Americká ekonomika v kondici
Zdroj případné druhé inflační vlny ovšem bude ležet jinde než v případě inflační tsunami, z jejíchž následků se nyní svět vzpamatovává. V letech 2021 a 2022 stála za růstem globálních cen kombinace nabídkových i poptávkových šoků – finanční pomoc pro firmy i domácnosti během lockdownů, zahlcené dodavatelské řetězce či s válkou spjatý růst cen energií a potravin. Navzdory útokům na lodě v Rudém moři nyní globální ceny zboží spíše klesají. Zdrojem dnešního problému je však především růst cen globálních služeb.
Zdroj případné druhé inflační vlny bude jiný než té předchozí. Půjde především o růst cen globálních služeb.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později