Dlouhá léta investoři v energetice lamentovali, že kvůli nízkým cenám se jim nevyplácí stavět nové zdroje. Loňská krize doprovázená prudkým zdražením energií nakonec motivovala nejen k tvorbě plánů na výstavbu nových zdrojů, ale také k hledání energetických úspor. „Byl to takový budíček, který sektor rozhýbal. Diskuse, jak motivovat investory do větších zdrojů, se vede,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák. V rozhovoru nastiňuje chystané úpravy legislativy, hlavní teze připravované státní energetické koncepce i možnou podobu energetiky v dalších desetiletích.

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS nedávno vydal zprávu, v níž hodnotí výhledy české energetiky. Hrozí nedostatek elektřiny a závislost na importu. Překvapila vás ta zpráva?

Je to dobrý podklad pro další strategie, pomáhá v tom, že hodnotí výhled v rámci celé Evropy. Jde o aktualizaci loňské zprávy. Pro toho, kdo se v sektoru pohybuje, není nastíněný vývoj velkým překvapením. Je zajímavé, že se značně rozcházejí čísla, která loni a letos dodali jako podklad provozovatelé zahraničních přenosových soustav. Je to výhled až do roku 2040, ale ta čísla jsou pravděpodobně ovlivněna aktuální situací a uvažováním. Francie například zohlednila odstávky velkého počtu jaderných reaktorů. Ale ty je možné technicky vyřešit a dále investovat. Naopak Německo zase ve srovnání s předchozím rokem hodnotí příznivěji výrobu z obnovitelných zdrojů.

Co z té zprávy tedy plyne při hledání cesty, kterou se vydá česká energetika?

Stát nyní v energetice nefunguje jako investor. Může ale nastavit podnikatelské prostředí, legislativní a investiční stimuly pro výstavbu jednotlivých zdrojů nebo snížit administrativní bariéry. To znamená, že musí existovat dostatečně motivační prostředí pro investory, aby stavěli nové zdroje. Jedna věc je motivace k samotné investici, tedy různé formy podpor. Na druhou stranu, z průmyslu často slyšíme, že rychlejší povolování nových zdrojů by pomohlo mnohem víc než třeba různé finanční stimuly.

O zdlouhavých povolovacích procesech nebo komplikované legislativě se však už mluví desítky let.

Jsou věci, které se daří prolomit. Třeba nedávné zvýšení limitu pro nutnost licence a stavebního povolení u malých fotovoltaických zdrojů z deseti na 50 kilowattů instalovaného výkonu podnítilo zájem. Podobně mohou fungovat i další opatření. Z těch, co jsou už na stole, je to například i nový stavební zákon, který přináší zásadní změny i v oblasti výstavby zdrojů a energetické infrastruktury.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.