Od začátku března v bejrútských obchodech postupně vymizela mouka a cena chleba vzrostla o 70 procent. Příčinou je ruská invaze na Ukrajinu, z obou válčících států pochází přes 80 procent pšenice dovážené do Libanonu. V této zemi už přitom nyní trpí nedostatkem potravin zhruba pětina lidí. Situace se bude kvůli válce pravděpodobně ještě dál zhoršovat.
Libanon v tomto ohledu není výjimkou, problémy s rostoucími cenami základních potravin budou mít i další státy především v Africe a na Blízkém východě. Egyptský premiér Mustafá Madbúlí například v pondělí zafixoval cenu chleba na 11,5 egyptské libry za kilogram (14 korun). Reagoval tak na prudký růst cen, v minulých třech týdnech chléb zdražil o 25 procent. I Egypt je závislý na dovozu obilí z Ruska a Ukrajiny – loni odtamtud pocházelo 80 procent dovozu této základní komodity.
Jak uvedl Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj, který je finanční institucí OSN, rostoucí ceny obilí i jeho nedostatek jsou již nyní vidět v řadě zemí severní Afriky a Blízkého východu. „Může to způsobit rozšíření hladu a chudoby se všemi hroznými dopady na globální stabilitu,“ prohlásil předseda fondu Gilbert Houngbo.
S výjimkou ropu exportujících států v Perském zálivu patří většina arabských zemí k chudším ekonomikám, které mají velké rozpočtové deficity a jsou závislé na dovozu potravin a energie. Vedle Libanonu a Egypta je Ukrajina klíčovým dodavatelem obilí i pro Tunisko, Libyi nebo Sýrii.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později