Tip:

Milovníci sladkého ocení domácí medovník se zmrzlinou z vlašských ořechů a s karamelovým krémem.

Marek Fichtner, známý jako jeden ze tří porotců prestižní soutěže MasterChef, paří již celou dekádu k nejzajímavějším tuzemským šéfkuchařům. Jeho autorské menu v Augustine Restaurantu nabízí kolekci nádherně prezentovaných specialit, které překvapí nejen kuchařskou fantazií a kvalitou surovin, ale také výjimečným důrazem na detail.

Tak trochu jiná klasika

Z nabídky:

Jelení tatarák s jalovcovou majonézou a chipsy z pivního chleba

310 korun

jarvis_5a4cec8c498ec211e4cf3816.jpeg

Dušená kančí líčka se špenátem a špekovým muffinem

550 korun

jarvis_5a4cec8c498ec211e4cf381a.jpeg

Dušené stehno z perličky v pomerančové cannelloni, pyré z červeného zelí, kerblíkový kořen a kdoule

550 korun

jarvis_5a4cec8d498ec211e4cf381e.jpeg

Za příklad může posloužit třeba jeho fantastická a chuťově výrazná kulajda připravená v moderní podobě jako zelený koprový krém doplněný lehkou bramborovou pěnou, konfitovaným vejcem a na másle opečenými houbami. Paráda. Pokud bychom měli vybrat jedno jídlo, které musíte ochutnat, bude to právě toto. Další názornou ukázku, jak "jinak" může chutnat a vypadat oblíbená česká klasika, předvádí v případě svěžího jeleního tataráku, k němuž našel inspiraci při nedávné návštěvě Londýna. Najemno nasekané maso z jeleního hřbetu doplňuje jalovcová majonéza, lískové oříšky a nakládané houby, nechybí nasucho připravené chipsy z pivního chleba a čerstvě nastrouhaný křen, který dodává celému pokrmu rafinovaný šmrnc. Potěší i pečená líčka z mořského ďasa na talíři vtipně doprovázená rozloženým salátem Nicoise.

Výtečná líčka z divočáka

Z hlavních pokrmů musíme vyzdvihnout především originálně prezentovanou perličku, jejíž dušené stehno je natrhané na kousky, jimiž je naplněn dutý váleček oblíbené pasty zvané cannelloni, jež je navíc ochucená pomerančovou kůrou (díky tomu má také pomerančovou barvu). Zde jako přílohu zvolil šéfkuchař tradiční červené zelí, byť v netradiční podobě pyré, a vše chuťově provázal omáčkou připravenou z redukované pomerančové šťávy a bílého vína. A ještě poslední doporučení: pokud vás láká zvěřina, zkuste křehká líčka z divočáka. Šéfkuchař je servíruje se špekovým muffinem, kapustou a šípky a právě toto výrazně masové jídlo se krásně hodí do současného zimního počasí.

Kreativní zimní likéry

Velké chuťové překvapení nabízejí kreativní zimní koktejly s poetickými názvy, třeba Zasněžené střechy Augustína, skládající se z Baileys, whisky, vanilkového a skořicového sirupu a espresa, nebo Zimní zahrada z calvadosu, zahradního čaje a citronové šťávy, případně koktejl s letopočtem založení kláštera 1352, který se míchá z rumu, italského likéru Frangelico, espresa a kořeněné pivní pěny.

Podívejte se, jak v Augustine Restaurant připravují rizoto s pastiňákem a brzlíkem:

Šéfkuchař Marek Fichtner z restaurace Augustine nám ukázal, jak na výborné rizoto s pastiňákem a brzlíkem.

Rozhovor se šéfkuchařem: Marek Fichtner

Bez čeho se v kuchyni neobejdete a proč?

Pokud zrovna nemáte kuchyň, kde jste "one man show", tak je to určitě spolehlivý a aktivní tým.

Adresa:

Augustine Restaurant

Letenská 33
Praha 1
www.augustine-­restaurant.cz

S jakou surovinou či ingrediencí nejraději pracujete?

Surovin, které rád používám, je spousta. Momentálně mě baví siven arktický, perlička nebo kančí líčka.

Do jaké české restaurace byste vzal své přátele a co byste jim doporučil ochutnat?

Určitě bych zašel s přáteli na dobrého králíka se zelím, toho však nejlépe dělá moje maminka a to bohužel není restaurace.