Na dětství v Africe si dnes Martin Jahoda vzpomíná jen mlhavě. Snad až na mikulášské oslavy, kdy jeho a ostatní děti přišel postrašit jeden z místních, který svou barvou kůže a rituálními tanci dodal postavě čerta patřičnou autenticitu.

Zato raná devadesátá léta, kdy jeho otec začínal podnikat, si nejstarší syn zakladatele Emca vybavuje barvitě. "Pamatuju si, jak tehdy táta přivezl borůvkové jogurty z Německa," vypráví. Tehdy prý nešly moc dobře na odbyt, a tak je rodina jedla ve velkém.

Po vzoru svého otce nakonec odešel Martin Jahoda studovat na Vysokou školu ekonomickou se specializací na podnikovou ekonomiku a marketing. Místo do rodinné firmy ale po absolvování zamířil pro pracovní zkušenosti do nadnárodní korporace. "Nejsem příznivcem toho, aby děti nastoupily v patnácti do firmy svých rodičů," vysvětluje dnes zakladatel firmy Zdeněk Jahoda tehdejší rozhodnutí, na kterém se se synem shodli.

Sám Jahoda starší to zdůvodňuje tím, že pro něj byly při podnikání klíčové zkušenosti nabyté v předchozím zaměstnání. A očekával, že podobnou zkušenost nabude i jeho syn. O tom, že jednou kroky Jahody mladšího povedou zpět do rodinné firmy, prý ale nikdy nebylo pochyb. "Od začátku jsme víceméně oba počítali s tím, že skončí v Emcu," říká otec. Jeho syn to až tak jednoznačně nevidí.

Našly se podle něj i chvíle, kdy uvažoval o kariéře v jiném odvětví. Zejména kvůli obavám z tlaku, který s sebou nástupnictví nese. Ty se však postupem času rozplynuly. Stín rodinné firmy ale Martina Jahodu dostihl při hledání první práce. Vyhrál tehdy výběrové řízení na marketing v segmentu kávy pro velkou nadnárodní společnost. Ta na propagaci utrácí obrovské částky a mohla být pro mladého muže velkou školou. Až po výběrovém řízení se ale firma dovtípila, kdo je jeho otec − a protože zároveň částečně podnikala i v oblasti cereálií, musel si syn továrníka Jahody hledat jiné zaměstnání.

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.