Lucie se ptá

Návrat z dovolené se může změnit ve scénu jako vystřiženou z temného filmu Ingmara Bergmana, varují psychologové. Existují zajímavé statistiky. Třeba o tom, že žádosti o rozvod a rozchody se kumulují v březnu a v září − tedy v období po návratech z dovolené. Prostě to praskne.

Soukromí ale ponechme stranou. Emoční náraz po návratu z dovolené člověk zažívá pochopitelně také v práci. Jedním z důvodů je první zapnutí počítače, který se hroutí pod tíhou nepřečtených e-mailů.

Šéfka českého a slovenského Microsoftu nám v jednom rozhovoru popisovala, že e-maily čte průběžně i na dovolené. Aby pak návrat do kanceláře nebyl tvrdým přistáním. Ne každý je toho ale příznivcem. Jak jinak zkrotit svou e-mailovou schránku, aby vás nemučila po dovolené a nikdy více?

Radka Dohnalová odpovídá

Kolik e-mailů vám o dovolené přijde, neovlivníte. Ale už před dovolenou můžete nastavit očekávání a priority odesílatelů. Lidé v automatických odpovědích běžně používají frázi: "Po návratu se budu Vaší zprávě věnovat." To může mít trvání. Lepší je rovnou předat část zodpovědnosti odesílateli, ať se vám s tím nejdůležitějším sám připomene. V praxi to znamená použít větu: "Pokud Váš e-mail vyžaduje moji reakci, prosím, přepošlete v den mého návratu."

Dlouhodobou prací s e-maily ovlivníte počet přijímaných e-mailů denně, nejen během dovolené. Osvojte si v týmu neformální pravidla komunikace, v jakých typech situací napsat e-mail, kdy se třeba potkat osobně. E-mail stejně umírá. Využijte nové formy komunikace, jako třeba Messenger či Viber. Rozhodněte se také, kdy vás mají kolegové dávat do kopie a kdy ne. Čím méně e-mailů pošlete, tím méně jich dostanete. Nastavte vlastním e-mailům větší kvalitu. Znáte tahle pravidla?

Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.