Spolumajitel společnost Sapeli Jindřich Procházka sní o české bance, která by pomáhala domácím podnikatelům a neposílala zisky akcionářům do zahraničí. „Nedovedu pochopit, že naše vlády, a především kabinet Miloše Zemana všechno prodaly do cizích rukou,“ říká šéf firmy, která se zabývá výrobou dveří a zárubní.

V uplynulých letech představy o vzniku nové banky v českých rukách zůstávaly na okraji národohospodářských debat. Důsledná privatizace finančního sektoru a jeho prodej zahraničnímu kapitálu se naopak stala symbolem rozchodu s plánovanou ekonomikou komunistické éry.

Teď se však objevily hned dva plány na obnovu národního bankovnictví. Ekonom a exministr financí Jiří Rusnok navrhuje vybudování univerzálního finančního ústavu, který by poskytoval služby jak běžným střadatelům, tak podnikům. Jeho kolega z NERV Petr Zahradník hovoří „jen“ o investiční bance, která by se orientovala pouze na firmy.

S obdobnými plány přitom přicházejí i levicoví politici. O státní bance uvažuje zejména šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Naopak ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09, který o nápady lidí z NERV většinou nestojí, takové plány jednoznačně odmítá. „Ať si ostatní prosazují, co chtějí, já budu vždy proti,“ řekl Ekonomu.

Jak vyplývá z ankety týdeníku Ekonom mezi firmami, vznik české státní banky by uvítali zejména malí a střední podnikatelé. Obecně od ní očekávají větší ochotu půjčovat a nižší úroky. Zároveň kladou podmínky: banka by musela být silná, pružná a profesionálně vedená.


Měla by v Česku působit česká banka? Jakým způsobem by vznikla? Komu by měla nejvíce pomáhat?

Ptali jste se Jiřího Rusnoka, ekonoma a předsedy představenstva ING Penzijního fondu. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal ve čtvrtek 28. června.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Petr
Dobrý den, mám tyto dotazy : 1. jaký ekonomicky smysl mělo sanovat původní české banky (=nacpat do nich peníze) a ty následně prodat. Profit z toho byl veškerý žádný (záporný ?) 2.bankovnictví zcela určitě je jednou ( možná největší) z příčin celosvětové finanční krize. Je možné se tomu bránit přísnějšími předpisy ( limity pro bonusy bankéřů, zdaněním, odmítáním sanací pro případ krachu apod. ? 3. ČNB slouží jen jeko centrální banka+pro své zamestnance. Mimochodem zaměstnanců má velmi mnoho a jsou silně nadstandardně placeni. Nebylo by vhodné změnit zákon a umožnit této bance i komeční bankovnictví pro běžné firmy a občany ? profit z toho : další konkurence na trhu, zisk zůstává pro stát atd. Děkuji
Dobrý den, ad1) mělo to stejný smysl jako to má dnes v USA nebo některých zemích EU - zachovat funkční bankovní systém v zemi, ad2) bankovnictví je pouze instrument, ten sám o sobě nemůže být příčinou něčeho špatného. Příčina leží ve způsobu používání tohoto instrumentu. Specifičtěji pak je tato krrize především krizí života na dluh a to jak států, tak firem, tak domácností. Ad3)ČNB je standardní centrální bankou státu a podle mého soudu plní svou ústavní roli velmi dobře. Součástí vyzkoušeného a funkčního modelu moderního bankovnictví je i striktní oddělení role emisní banky a bank komerčních, od tohoto principu bych rozhodně neustupoval.
Jiří Rusnok
Aleš Müller
Na českém trhu je prostor pro další banku. Zda bude česká a privátní, nebo zahraniční je skoro jedno. Pokud bude státní, tak to špatně skončí a zaplatí to daňoví poplatníci. Politikovi nejde o správné věci, ale o slávu a je mu jedno kdo to zaplatí. Prvním klíčem k úspěchu však bude důvěryhodnost. Druhým jiná etika bankovní práce, než kterou předvádí naprostá většina světových bank (v čele s Goldman Sachs). Třetím klíčem bude přesvědčit obyvatelstvo, že malé poplatky za služby jsou oprávněné a mají svoji hodnotu i pro klienty bank. A nyní dotaz: Bude banka veřejně obchodovatelná? Pokud bude ze státních peněz, tak je to jen další tunel.
Především bych chtěl uvést na pravou míru svůj námět, o kterém se zde má diskutovat. Ve volné diskusi o budoucnosti české ekonomiky s redaktorem čas.Ekonom jsem se zmínil o tom, že by ch považoval za užitečné, kdyby se dále zvýšila konkurence na českém bankovním trhu a o tom, že pro to vidím příležitost v tom, že se nebude prodlužovat smlouva mezi Českou poštou (státem) a ČSOB na poskytování kapacit České pošty pro Poštovní spořitelnu. Tím by se vytvořil prostor pro samostané působení České pošty (její bankovní divize)na českém trhu. Vznikem takové banky většinově vlastněné státem by rovněž vznikla "zdravější" struktura vlastnictví v českém bankovnictví, která by nás přiblížila ke snatdardům vyspělých zemí. Potenciálně by s tím byla spojena řada dalších pozitivních vlivů na fungování české ekonomiky, o kterých se pro omezený čas zde nebudu rozepisovat. Banka jako dcera České pošty či samotná Česká pošta by jistě mohly uvést nejprve spíše menšinový podíl svých akcií na kapitálový trh - považoval bych to za užitečné.
Jiří Rusnok
Jirka
Pořád doufáte že si namastíte kapsu společně se zlodějem Kalouskem na penzijních pilířích?
Dobrý den, bohužel Vás musím zklamat. Tímto typem doufání se nezabývám.
Jiří Rusnok
Bob
Dobrý den pane Rusnoku. Zeptám se na penzijní systém - jsem rád, že konečně někdo řekl, že dnešní třicátníci dostanou státní důchod cca 6 500 Kč v dnešním reálném vyjádření. Možná by ještě stálo za to napsat, že jejich děti čeká státní důchod kolem 3 000 Kč... Myslíte si, že ČSSD tento druhý pilíř zruší/výrazně omezí nebo jen tak straší? Asi hodně bude záviset na počtu účastníků II. pilíře... Díky za odpověď a přeji hezký den.
Prognózovat de facto politický vývoj je v dnešním světě velmi složité a nevděčné. Takže nemohu odpovědět jinak než, že nevím. Otázkou totiž je jak vůbec dopadnou příští parlamentní volby. Zatím většinou v ČR končily víceméně patem mezi „pravicí“ a „levicí“ až na poslední volby, kde tuto rovnovahu narušil "novotvar" typu VV. Kdoví čeho se dočkáme po dalších volbách? Rozhodně však platí, že pokud příští vláda zásadně změní proporce I. a II. pilíře bude to mít dlouhodobě za následek hlubokou nedůvěru občanů v jakékoliv podobné kroky státu do budoucna. Současně to bude krok proti světovému a evropskému trendu posilování podílu spoření na tvorbě zdrojů pro výplatu penzí.
Jiří Rusnok
mbau
Dobrý den, pokud by došlo ke zřízení státní banky, myslíte si, že by se vzaly v potaz veškeré špatné zkušenosti z minulosti?
Dobrý den, "Dvakrát nevstoupíš do jedné řeky", legislativa, dozor ČNB a především situace na trhu vypadají úplně jinak než na začátku budování kapitalismu v Čechách.
Jiří Rusnok
greg
Co je to za reformu duchodu, kdyz se nevypolati 2/3 obyvatelstva? Dekuji za odpoved
Smyslem reformy je především ulevit budoucím dańovým polatníkům. Těm se rozhodně vyplatí, aby je stát do budoucna nezatížil takovými daněmi, které by nebyli schopni zvládnout.
Jiří Rusnok
BC
Dobrý den, jak jste vůbec přišel na nápad, aby tady vznikla nějaká nová banka? Vždyť přeci, pokud by po ní byla poptávka, tak už by ji buď současní hráči saturovali, nebo by se m přišla konkurence ze zahraničí, však?
Dobrý den, viz moje první odpověď.
Jiří Rusnok
Radek Novotný
Pěkný den vám přeji! Měl bych následující dotaz - Není trend posledních 23 let odklon od státem řízených institucí k soukromým podnikům? Tuším, že se tomu říká privatizace... A vy teď voláte přesně po pravém opaku, z jakého důvodu?
Dobrý den, ja nevolám po reprivatizaci. Ja jsem upozornil na to, že stát má v rukou lukrativní aktiva - např. síť české pošty a měl by s nimi pracovat maximálně efektivně ve prospěch svých občanů.
Jiří Rusnok
Milan
Dobrý den, myslíte si, že při zřízení státní banky by se vyvarovalo všech chyb a omylů, které jste všichni politici od roku 1989 dokázali nadělat v bankovním sektoru?
Dobrý den, s dovolením zopakuji jednu ze svých předchozích odpovědí: "Dvakrát nevstoupíš do jedné řeky", legislativa, dozor ČNB a především situace na trhu vypadají úplně jinak než na začátku budování kapitalismu v Čechách.
Jiří Rusnok
anonym
jak zaručíte, bay ta nová banka nebyla jen další prostor pro vysloužilé či nepohodlné politiky, kde by našli nový zdroj příjmů? míst v dozorčích radách, představenstvech a i výkonném managementu je přeci dost a dost....
Dobrý den, ja osobně nic zaručit nemohu, jelikož ja nejsme a nebudu osoba odpovědná za mnou zmiňované státní instituce. Jinak platí moje předchozí odpověď.
Jiří Rusnok
pavel
Pane Rusnoku, pokud jsem se dočetl správně v novém Ekonomu, chcete novou banku vybudovat na základech Poštovní spořitelny, tedy na ČSOB, což je vzhledem k vašemu působení v ING vaše přímá konkurence? Není to vlastně jenom nástroj, jak se zbavit dalšího soupeře? Mimochodem, již jste tuto záležitost konzultoval s vašimi známými v Poštovní spořitelně? Co si o tom myslí?
Dobrý den, jen pro upřesnění nejsem zaměstnancem ING Banky a ING pojišťovny. Pokud se podíváte na reálná čísla o českém bankovnictví - viz. např.článek v Ekonomu, pak je Vám jasné, že potenciální vznik relativně malé banky na bázi české pošty nemůže zásadně změnit rozložení sil na českém bankovním trhu.
Jiří Rusnok
Václav Drobný
Podle vás je v současné době trh s bankovními produkty a nástroji pro rozjezd podnikání nedostatečný? Pokud byste potřeboval financovat rozjezd vašeho podnikání, myslím, že byste se s jakoukoli bankou domluvil na úvěrování.
Dobrý den, touto otázkou jsem se primarně vůbec nezabýval. A ani nejsem schopen to seriozně posoudit.
Jiří Rusnok
majk
Je z vaší strany myšlenka na "českou banku" jen, pomiňte mi to, výstřelem do tmy, nebo to mámte i nějak reálně podložené a spočítané? Kolik by to stálo, kolik lidí by tam pracovalo atd.?
Dobrý den, je to čistě námět bez jakýchkoliv důkladnějších propočtů. Ale i tak jsme přesvědčen, že by to mohlo fungovat ke spokojenosti akcionáře (ČR) a klientů (občanů ČR). Na to nepotřebujete žádnou sofistikovanou analýzu a business case.
Jiří Rusnok
anonym
Pokud by se nyní vláda rozhodla, že váš nápad vezme a zrealizuje, za jak dlouho by tu nová česká banka mohla stát? Díky.
Vzhledem k uzavřeným dohodám s ČSOB, je reálné o tom začít uvažovat až s náběhem někdy od roku 2017 či 2018. Takže času na přípravu je dost.
Jiří Rusnok
Petr
Dobrý den, proč v dnešní době někdo řeší v čích je co rukou, zejména u bank? České banky vlastní zahraniční, jenže ty jsou v naprosté většině dostupné na buze. Vlastní je x desítek fondů, jiných bank, společností atd..Navíc si takřka každý může koupit jejich akcie. Takže podíl na většině bank maji desetitisíce lidí. Pokud chce někdo českou banku má tady třeba FIO. Tak k čemu další českou banku? To jí bude vlastni kdo? Lid? Takže stát bude vlastit další firmu u, které si vytvoří podmínky tak aby mohl deformovat trh. Čím se bude lišit? Že bude poskytovat půjčky levněji protože na ně budu doplácet z daní? Opravdu mi logiku vzniku takové banky uniká.
Dobrý den, opět si pomohu již uvdenou odpovědí: Ja jsem upozornil na to, že stát má v rukou lukrativní aktiva - např. síť české pošty a měl by s nimi pracovat maximálně efektivně ve prospěch svých občanů
Jiří Rusnok
martan
Dobrý den, Velké banky v honbě za ziskem hodně ryskují, protože ví že stát je nenechá podnout a finančně je podrží. Nebylo od věci aby se legislativně upravilo to, že pokud banka nebude mít nějakou přiměřenoat a bude se chovat spekulativně. Musela by předat své akcie státu. Pak by si akcionáři pohlíali aby o své akcie nepřišli. Taky by nebylo odvěci aby manažeři techto bank v případě kryze banky přišly o veškerý svůj příjem který obdržely po dobu řízení banky.
Dobrý den, v principu s Vámi souhlasím, že banky, jejich vlastnící a manažeři by měli v konečném důsledku nést plnou odpovědnost za svá rozhodnutí. Problém (ďábel?) jak ukazuje praxe je (jako obvykle)ale v deatilu, tj. jak toto dát do pravidel a zejm. jak zajistit, aby důsledky této odpovědnosti nakonec nedopadly i na všechny ostatní.
Jiří Rusnok
Honza
V poradu Jilkove jste velmi obhajoval novy pilis duch.reformy (2+3%). Strasne jste strasil Reckem, ktere jeho pravicove vlady (!) dovedly k bankrotu. Vubec jste ale nestrasil Madarskem, ktere po odklonu duch.penez ze systemu jej muselo zpet znarodni. Proc strasite Reckem a ne Madarskem? Penize si ze systemu vyvedou bohati a stat tak v abs.cisle ztrati dost zdroju. Navrhnete aby se znou zvedlo dph? Dekuji. H.
Dobrý den, Maďarsko nic nemuselo znárodnit ale rozhodl se tak jejich premiér, aby mohl snadněji plnit své předvolební sliby. Udělali pouze to, že rozpustili úspory budoucích důchodců do dnešní spotřeby. To mi tedy opravdu nepřipadá jako odpovědný krok.
Jiří Rusnok
Guord
Domnivate se, ze novy cesky prezident by mel byt opet ekonom? Pro ktereho ze soucasnych kandidatu byste hlasoval? Dekuji G
Dobrý den, nevím zdá by měl být opět ekonom prezidentem. Myslím, že na formálním vzdělání pro tento účel až tolik nezáleží. Je to mnohem více o osobnosti a životní dráze kandidáta. Ze současných kandidátů bych hlasoval pro Miloše Zemana a to se stjeným zdůvodněním s jakým jsem hlasoval pro Václava Klause při jeho prvním zvolení. "Lepší je ďábel, kterého známe". Všem čtenářům děkuji za otázky, omlouvám se těm, kterým jsem nestihl odpovědět. Přeji pevné zdraví a krásné léto. Jiří Rusnok
Jiří Rusnok
Q
Tento přístup mi připomíná snahu o podporu prodeje zboží českých výrobců(zemědělců). O tom jaký to bude mít přínos rozhodne nakonec spotřebitel a ten se rozhoduje především podle ceny. Myslíte si, že banka ve státním vlastnictví, může těm velkým zahraničně vlastněným bankám konkurovat? Jestli jsem to správně pochopil, měla by taková banka více zpřístupnit úvěry českým podnikatelů. Myslím si, že "krize" ČR ještě plně nepostihla, kdo potom zaplatí tyto nesplácené úvery? Pokud toto nebude záměrem nové banky, jaký má smysl ji provozovat? Děkuji za odpovědi.
Dobrý den, opět se odvolám na svojí dřívější odpověď o tom, že stát má v rukou atraktivní aktiva, která by mohla být lépe využita toť vše. O tom, že by taková banka mohla konkurovat ostatním nepochybuji.
Jiří Rusnok
Související