reklama
reklama
banner 70 let po valce 480x300
Spící démoni. Speciál Hospodářských novin 7. 5. 2015 Sedm dekád bez velkých válečných střetů. Co by mohlo tuto éru v Evropě ukončit? Radikální islám či frustrované Rusko? Hospodářské noviny přinášejí zamyšlení nad hrozbami, které mají sílu vyvolat konflikt.

 Kupte si tento speciál do tabletu nebo telefonu

Pohodlné čtení v aplikaci, ve které nabízíme také kompletní PDF:

Hospodářské noviny v iTunes Hospodářské noviny na Google Play

 Grafika: Poválečné konflikty v Evropě

Od zničující druhé světové války si Evropa užívá relativně klidné období bez velkých konfliktů. Nejkrvavější války jsou spojeny s rozpadem sovětského bloku a vznikem nových států – v Jugoslávii a na Kavkaze.


Klepnutím na náhled otevřete plné rozlišení grafiky.

 Vzpomínky na válku

Nejdůležitější okamžiky války

Připomeňte si na fotografiích významné okamžiky celé druhé světové války: od jejího vyhlášení přes konec konfliktu v Evropě až po kapitulaci Japonska.

Přežili Osvětim

Koncentrační tábor v Osvětimi byl osvobozen 27. ledna 1945 sovětskou armádou. V té době bylo v táboře přes sedm a půl tisíce vězňů. Dalších 58 tisíc vyhnali nacisté na pochody smrti, aby zakryli důkazy.

Bombardování Prahy

Nikdy předtím ani potom nezažila česká metropole tak bleskovou tragédii. 14. února 1945 v ní během pouhých pěti minut zahynulo 701 obyvatel a z ulic zmizely desítky domů.

Tehdy a teď: Praha 1945, Praha 2015

Místa, kde v květnu před 70 lety stály barikády či probíhaly boje mezi pražskými povstalci a německými jednotkami, se leckdy změnila téměř k nepoznání.

reklama