Při používání stále složitějších softwarových systémů přibývá i sporů mezi firmami a dodavateli těchto programů. Ne vždy totiž zákazník dostane to, co žádá, a bez zpoždění. Někdy si za to může sám a způsobí si finanční újmu. „Hodnota klíčových systémů, ať ve státní správě nebo v byznysu, se nezřídka pohybuje ve stamilionech, nebo dokonce v miliardách korun,“ řekl Ekonomu Zdeněk Kučera z advokátní kanceláře Dentons, který působí též na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Východiskem z těchto sporů podle něj mohou být mimosoudní dohody, ty však často v praxi komplikuje osobní zášť. Dobrou prevencí je jasné vymezení dodávky, tedy toho, co se vlastně má koupit. Spolu s tím je dobré i stanovit lhůtu dodání, odpovědnost, smluvní pokuty a ošetřit práva duševního vlastnictví.

Jaké firmy se u nás dostávají do sporů o software?

V zásadě každá společnost dnes používá ke svému fun­gování software, může se to tedy týkat všech. Nejzásadnější spory vznikají při implementacích softwaru. Spory řeší i stát.

Kolik takových sporů pravidelně řešíte?

Každoročně jich jsou desítky, což je s ohledem na velikost českého trhu docela hodně. Zaznamenáváme tu znatelný nárůst a důvod je jednoduchý – průmyslové podniky jsou závislé na řídicích systémech, automatizace je všudypřítomná.

Můžete uvést příklad? O co jde nejčastěji?

Mezi typické záležitosti patří implementace softwaru, když je daleko delší, než zákazník očekával. Třeba chtěl spustit internetovou platformu v určitém časovém horizontu, avšak při pozdní dodávce to nestihne. Tím se zpožďuje řada dalších věcí. Důvodem je často malá součinnost mezi zákazníkem a dodavatelem. Mnohdy se setkáváme s tím, že zákazníci nemají dostatečné odborné nebo projektové kapacity takový projekt uřídit. Jindy zase už mají systém a data z něj je potřeba převést do systému nového. Přitom zákazník nemá dostatečné povědomí o kvalitě a struktuře těchto dat, nebo k nim dokonce ani nemá přístup, protože ho má pouze původní provozovatel systému. Na to se nepamatuje, takže se zjišťuje, že data jsou nekvalitní nebo vůbec nejsou k dispozici.

Často se setkáváme s tím, že zákazníci nemají dostatečné odborné a projektové kapacity, jak celý projekt uřídit.

Mluvíte o zdrženích – trvají dlouho?

Většinou jde o několik měsíců, ale může jít i o roky.

O jak velké peníze ve sporech jde?

V případě klíčových systémů, ať ve státní správě nebo i v byznysu, se jejich hodnota nezřídka pohybuje ve stamilionech, nebo dokonce v miliardách korun. Hodnota sporů může být daná zmařenou investicí, to když se projekt vůbec nespustí. I když na něm někdo nějakou dobu pracoval a byly na něj už vynaloženy finanční prostředky. A pak je nutné pořídit systém jiný. Nebo se jedná pouze o smluvní pokuty, které vycházejí ze zdržení dodávky, to se pak strany obvykle hádají, kdo ho zavinil.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.