O duševní zdraví bychom se měli starat průběžně, stejně jako si čistíme zuby. Systém péče o duši je podle Petra Winklera, ředitele Národního ústavu duševního zdraví, jako pyramida. Pokud se zajímáme jen o její vrchol, což je specializovaná odborná péče, je to špatně.

Pozorujete, že péče o duši v poslední době láká podnikatele a investory?

Ano, byznys vydělává na péči o duši více než dříve. Jednou oblastí je zprostředkování psychoterapeutické nebo psychiatrické péče, druhou duševní zdraví zaměstnanců. Tam vidíme zvýšený zájem v porovnání s dobou před pěti či deseti lety, protože firmy dnes chápou, že deprese a jiná duševní onemocnění u zaměstnanců mohou znamenat vysoké ušlé zisky a že se jim do této oblasti vyplatí investovat. Na účinná řešení se nabalují firmy, které chtějí duševní pohodu vylepšovat drahými a nefunkčními způsoby.

Obrací se firmy, které chtějí hlídat nebo zlepšovat duševní zdraví zaměstnanců, i na váš ústav?

Ano, obrací a je to jedna z těch oblastí, na něž se soustřeďujeme. Nyní mimo jiné pracujeme na velkém projektu, který se věnuje duševnímu zdraví na pracovišti u poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb.

Jak se péče o duševní zdraví promění díky moderním technologiím? Firmy a start‑upy už nabízejí léčbu deprese nebo další terapie v online prostředí.

Je pravděpodobné, že se moderní technologie začnou v péči o duševní zdraví využívat ve větší míře než dnes. Za prvé v oblasti zprostředkování péče pomocí různých platforem propojujících pomáhajícího s potřebným. Za druhé jako samostatný nástroj prevence, podpory, screeningu, ale i terapie. Zde jde především o různé aplikace pro telefony, virtuální realitu a další prostředí, jež nemusejí, ale stále častěji budou obsahovat prvky umělé inteligence. Ale bude záležet na řadě faktorů. Když člověk žije v Praze, je movitý, má dobrý sociální kapitál a je ochoten si terapii sám platit, tak je pro něj dobře dostupná veškerá péče, snad kromě specializovaných služeb dětské psychiatrie. Jiná situace je v regionech, kde služby chybí. Tam budou lidé nejspíše ve větší míře využívat online nebo telefonický kontakt jako náhradu za setkání tváří v tvář. Online terapii mohou preferovat také matky s malými dětmi – pro které je pohodlnější připojit se z domova než si zařizovat hlídání a cestovat na schůzku –, starší lidé s omezenou mobilitou, lidé, kteří se bojí stigmatizace.

V Národním ústavu duševního zdraví jste také vyvinuli několik aplikací a online nástrojů. Proč jste se do toho pustili?

Musíme se nacházet všude tam, kde se přirozeně vyskytují lidé. Pro online prostředí jsme vyvinuli nástroje pro predikci relapsu u schizofrenie, aplikaci pomáhající s psychikou ženám v těhotenství a po porodu, pro širokou veřejnost je určen online nástroj Opatruj.se, který pomáhá lidem efektivně pečovat o duševní zdraví, budovat psychickou odolnost a nabízí i screeningové testy pro různé specifické obtíže. Vyvinuli jsme i programy ve virtuální realitě třeba pro lidi s úzkostmi nebo s kognitivním tréninkem pro starší populaci. Těch nástrojů je celá řada, naše jsou ověřené, spolehlivé a efektivní.

Jen čtyři procenta zdravotnického rozpočtu jdou na duševní zdraví. To je strukturální diskriminace lidí s duševním onemocněním.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.