Petr Štěpánek začal zrovna v době koronavirové pandemie na ČVUT v Praze studovat bioinformatiku se zaměřením na genomiku. Pak si nechal v zahraniční laboratoři sekvenovat svůj vlastní genom, tedy veškeré genetické informace zapsané v DNA člověka. Po nějaké době mu přišlo zpět ohromné množství dat, kolem 100 gigabajtů, a on se v nich půl roku „hrabal“. Pak ho napadlo, že důkladná datová analýza DNA by mohla pomoci odhalit dispozice k nemoci ještě před nástupem prvních příznaků.
„Chceme, aby u lidí nikdy nepropuklo onemocnění, které se vyskytuje v jejich rodině, jako je například cukrovka druhého typu, mnoho typů rakoviny nebo srdeční choroby,“ shrnuje třiadvacetiletý Štěpánek. Se svým start‑upem Macromo se probojoval do finále letošního ročníku soutěže Vodafone Nápad roku.
Uchazeči o výhru ze zdravotnictví a medicíny letos porotce velmi zaujali – z dvanácti finálových startupistů se touto oblastí zabývají hned čtyři.
Macromo ovšem u genetiky jen začíná. Na vznik nemocí mají vliv i další faktory, a tak Štěpánek se svými kolegy – designérkou aplikací Evou Kuttichovou a vědcem a zakladatelem projektu GeneSpector Innovations Michalem Pohludkou – propojuje v jedné aplikaci informace z různých zdrojů. Vedle genetických testů využívá také krevní testy – uživatelům dorazí domů set a oni si odeberou malé množství krve z prstu. Aplikace čerpá navíc i data z chytrých hodinek a dalších zařízení na měření aktivity člověka i z dotazníků, do nichž se vyplňují údaje o rodinné anamnéze.
„Aplikace funguje podobně jako mapa a navigace v mobilu. Nejdřív díky sesbíraným datům ukáže, kde se přesně nacházíte, tedy jak na tom zdravotně jste a kde by potenciálně mohly být rizikové faktory. Přistupujeme k tomu citlivě, abychom nikoho nevystrašili. A pak vám – jak říkáme – pomáhá žít život, který stojí za to žít,“ vysvětluje Štěpánek. Uživatele vede k tomu, aby si nastavili cíl a následně se k němu nejlepší cestou dostali.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později