Na světě je stále více dat. Lidé vytvářejí dokumenty, píší příspěvky na sociální sítě, nahrávají videa na YouTube. Zaznamenávají se údaje o pohybu vozidel nebo vesmírných těles. Podle odhadů se každým rokem celosvětový objem zvýší o pětinu. K oborům, kde množství dat roste nejrychleji, patří biotechnologie. Velká část informací sítěmi jen probublá. Jsou však údaje, které stojí za to uchovat. Třeba k pozdějšímu výzkumu či k vzájemnému sdílení.
Na tento typ dat se zaměřuje i americká firma DNAnexus, která má vedle Silicon Valley kancelář také v pražském Karlíně. Její vývojáři vytvářejí cloudovou platformu, která umožňuje sdílení, správu a analýzu DNA sekvencí a dalších klinických a vědeckých dat.
„Snažíme se odemykat potenciál biomedicínských dat a věříme, že naše platforma umožní vědcům, kteří se zabývají zdravím, akcelerovat inovace a výzkum. Umožňujeme sdílení dat napříč výzkumnými a zdravotnickými týmy po celém světě,“ říká technologický ředitel DNAnexus George Asimenos. Týdeník Ekonom s ním mluvil na odborné biotechnologické konferenci ve Vídni.
Úložiště pro vědce
Jak to všechno funguje a k čemu je to dobré? Při analýze DNA v laboratoři vzniká velké množství dat, ale v jednu chvíli se zpravidla nevyužívají všechna najednou. Často se testy, odběry krve nebo slin, dělají jen kvůli nějakému specifickému zjištění – tedy zda odebraný vzorek obsahuje nějakou mutaci nebo nějaký patogen, například virus.
Sekvenování DNA si může nechat udělat i zdravý člověk, bez specifického diagnostického důvodu. V závislosti na experimentu je pak možné přečíst celý genom, tedy veškerou genetickou informaci, která je v DNA uložena, nebo jen některé části. Soubor s těmito informacemi se pak nahraje do cloudu DNAnexus. Nyní je tam uloženo přes 65 petabytů (tedy 65 milionů gigabytů) dat, ročně se objem dat zvyšuje o 70 procent.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později