Říká se jim „modré zóny“. Jde o pět oblastí světa, kde se lidé dožívají výrazně vyššího věku než na zbytku naší planety. A nejen to, dožívají se ho ve zdraví. Svůj název získaly díky belgickému demografovi Michelu Poulainovi a italskému lékaři Giannimu Pesovi, kteří v roce 2000 v oblasti Barbaglia na ostrově Sardinie objevili populaci s takovými rysy a vyznačili toto území modrým inkoustem.
Americký vědec Dan Buettner se později pustil do projektu zaměřeného na identifikaci dalších oblastí s vysokou mírou dlouhověkosti. Našel čtyři další „modré zóny“: ostrov Okinawa (Japonsko), ostrov Ikaria (Řecko), město Loma Linda (Kalifornie) a poloostrov Nicoya (Kostarika). Ve všech těchto územích je vysoký podíl dlouhověkých lidí a každá oblast se vyznačuje specifickými rysy, které s tímto stavem souvisejí. V oblasti Barbaglia, která se nachází v horské oblasti Sardinie, je největší koncentrace stoletých lidí na světě. Na ostrově Okinawa žijí nejstarší ženy na Zemi. Ikarie má nejdéle žijící populaci s nejnižší úrovní stařecké demence. V Loma Lindě žije komunita adventistů sedmého dne, jejichž průměrná délka života je o 10 let delší než průměrná délka života ve Spojených státech. A ve státě Nicoya zase najdeme druhou největší komunitu stoletých lidí na světě. Jaké ale je tajemství této dlouhověkosti? V čem spočívá kouzlo modrých zón, kde žije tolik stoletých lidí?
Devět klíčů k dlouhověkosti
Odpověď na tyto otázky se pokusil najít tým vědců (lékařů, antropologů, demografů, odborníků na výživu, epidemiologů), který byl veden samotným Danem Buettnerem. Mnohokrát vycestovali do modrých zón a nakonec identifikovali celkem devět faktorů, které podle nich souvisejí s dlouhověkostí:
1. Intenzivní a pravidelná fyzická aktivita při plnění každodenních povinností. Pojem sedavý způsob života je pro obyvatele těchto oblastí neznámý.
2. Mít „ikigai“ – japonské slovo, které vzniklo spojením výrazu pro život ikiru a slova kai. Lze ho přeložit jako „mít hodnotu, využití, přínos, či dokonce výsledek, účinek“. Používá se k definování vlastních „důvodů bytí“, přesněji řečeno důvodů, proč se každé ráno probouzíme.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později