V Praze by v příštích pěti letech mělo přibývat kolem tisícovky nových nájemních bytů ročně. Staví je velcí investoři a developerské společnosti, které tím sanují výpadek poptávky v klasických rezidenčních projektech.
Institucionální nájemní bydlení v porovnání s byty pronajímanými individuálními vlastníky nabízí větší jistotu a zpravidla i větší vějíř služeb. V hlavním městě se za poslední tři roky počet nájemních bytů provozovaných investory více než zdvojnásobil. Podle zprávy sestavené společnostmi DLA Piper a Savills jich je aktuálně téměř pět tisíc a další tisíce by měly brzy přibýt. Zhruba 1100 jednotek v letech 2023 a 2024 a dalších nejméně 4500 v průběhu příštích pěti let.
Část trhu s byty, která tu doposud takřka chyběla, dostává největší impulz za posledních třicet let. „Česká republika je zemí, o kterou mají zájem mezinárodní institucionální investoři,“ potvrzuje Fraser Watson, ředitel investičního poradenství Savills, a dodává: „Téměř všichni velcí místní developeři již vyčlenili část připravovaných projektů pro tento typ bydlení nebo veřejně naznačují, že se pravděpodobně jedná o směr, kterým se budou ubírat.“
Potvrzuje to příklad developerské společnosti Passerinvest. „Aktuálně připravujeme projekty pro nájemní bydlení v řádu stovek nájemních bytů,“ uvádí ředitel rozvoje obchodu Eduard Forejt. Nové bydlení má vyrůst na Brumlovce, kterou tento developer dlouhodobě rozvíjí a kde už vystavěl celou řadu kancelářských a retailových prostor.
Právě smíšená struktura výstavby na Brumlovce je spolu s rostoucí poptávkou po pronájmu druhým významným faktorem, který Passerinvest přiměl k rozhodnutí stavět nájemní byty. „V našem prostředí není principiální dohoda na chodu domu, opravách, investicích a podobně se společenstvím vlastníků prakticky možná,“ přidává Forejt. Podobný názor dlouhodobě zastává také Vít Soural, majitel společnosti Trigema, která se do výstavby nájemních bytů pustila jako jedna z prvních v Česku. Na trh právě uvádí projekt Fragment v Karlíně poblíž stanice metra Invalidovna. Nabízí v něm 140 plně vybavených bytů k pronájmu.
Trhem hnuly drahé hypotéky
Ke změně orientace přiměl řadu developerů v posledním roce zejména razantně klesající zájem lidí byty si kupovat. Trh kvůli drahým hypotékám prakticky zamrzl. Za celý rok se v Praze prodalo jen zhruba 3100 bytů, v porovnání s rokem 2021 o 60 procent méně.
Vývoj výše nájmů (v Kč za metr čtvereční)
Ne všichni developeři ale plánují nájemní byty také provozovat. Otevírá se tak prostor pro velké investory a specializované fondy, které obcházejí developerské firmy už zhruba pět let. V době rekordní poptávky po vlastním bydlení ale neměly téměř co nakupovat. Developeři na jejich zájem neslyšeli i proto, že vyjednávání s institucionálním investorem bývá tvrdší. Požaduje třeba slevu z ceny za nákup celého portfolia bytů.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později