Máte deprese? Pořiďte si medvídka mývala, poradil by vám strýc Pepin z Hrabalových povídek a knih. Zbavit se úzkostné nálady, stresu i depresí jde popravdě ale daleko jednodušeji. Stačí si zahrát deskové hry. Jejich pozitivní vliv na náš psychický stav popsala před čtyřmi lety jedna studie publikovaná v magazínu BioPhysicalSocial Medicine. Jak autoři této práce zjistili, mohou za to endorfiny, které se nám při hraní vyplavují.

Tyto takzvané hormony štěstí nám nejen zlepšují náladu, ale mají i mnoho dalších zdravotních benefitů. Třeba povzbuzují imunitu a rovněž působí jako anestetika. Podobně jako třeba morfin dokážou blokovat signály bolesti mezi tělem a mozkem. Podle jiných výzkumů deskové hry rovněž zvyšují naše motorické schopnosti a snižují příliš vysoký krevní tlak.

Co víc, děti se při jejich hraní učí plánovat a také přijímat zodpovědnost za svá rozhodnutí. Kromě jiného také zjistí, že ve hře – stejně jako v životě – nedokážeme ovlivnit všechno a často i prohrajeme. Hraní deskovek je také skvělým způsobem, jak potomky vytrhnout z digitálního světa (což je jinak takřka nadlidský úkol) a učit je sociální interakci. Díky deskovkám se tak posiluje i soudržnost rodiny, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Už dlouho nás doma nic tak nesemklo, jako když jsme přesvědčovali jedno z našich malých dětí, že není potřeba se po prohrané hře zamykat na hodinu na toaletě.

Nejen z výše uvedených důvodů doporučuji z aktuálního čísla rozhovor s Vladimírem Chvátilem a Petrem Murmakem, zakladateli společnosti Czech Games Edition, která má mimo jiné na svědomí i světově známou hru Krycí jména. Budete se u toho bavit, to mi věřte.

Přeji pěkné čtení.

Související