Alternativní potraviny nemají v současné době samostatnou právní regulaci. S ohledem na to musí výrobci dodržovat obecné požadavky potravinového práva. Ty vycházejí ve velké míře z unijní legislativy, konkrétně z nařízení o takzvaných nových potravinách (novell food). Mezi nimi jsou už rozšířené rostlinné náhražky masných a mléčných výrobků a nyní čím dál častěji také produkty vznikající zpracováním hmyzu. Než je výrobci dostanou na trh, musí urazit poměrně dlouhou cestu. Konkrétní kroky závisí na tom, o jaký druh se jedná. „Pro využití hmyzu v potravinářské výrobě je zapotřebí schválení od Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA),“ potvrzuje Lukáš Havel z advokátní kanceláře bnt attorneys in CEE.
Žádost o autorizaci nové potraviny se podává přímo Evropské komisi prostřednictvím elektronického systému a schvalovací proces je poměrně složitý. „Může trvat až jeden rok. EFSA analyzuje rizika a zjišťuje, zda konzumace není nebezpečná,“ vysvětluje advokátka Tereza Dvořáková z advokátní kanceláře Peyton legal.
Dvojí možnost registrace
Pokud žadatel zvolí variantu „bez ochrany dat“, po schválení může stejnou potravinu přihlásit kdokoli další. Na výrobky s ochranou dat může majitel povolení vydávat licence.
Vedle Státní veterinární správy dohlíží na hmyzí potraviny i Státní zemědělská a potravinová inspekce. Nejdřív je ale nutné získat pro jejich výrobu evropské povolení. Může to trvat až rok.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později