České domácnosti hledí do příštího roku s krajně nejistými finančními vyhlídkami. Každoroční zvyšování reálné průměrné mzdy, kdy lidem i po odečtení inflace zůstalo na účtech o něco více, je pryč. Prudký vzestup cen zboží a služeb ubere letos z jejich reálných výdělků takřka desetinu. A mzdy po očištění o inflaci pravděpodobně klesnou i napřesrok, byť už nejspíše ne tak hrozivě. Kombinace předpovědí růstu inflace a nominální mzdy ukazuje na propad reálných mezd mezi jedním a třemi procenty v roce 2023.
Na chudnutí, tedy propad reálných mezd, přitom nejsou Češi zvyklí. Stane se tak teprve počtvrté během tří desetiletí existence samostatného českého státu. A pokles je to navíc zdaleka nejhlubší. Ty předchozí v letech 1998, 2013 a 2014 nepřekročily dvě procenta.
Letos jde také o nejhlubší propad ze všech zemí OECD. Jen o trochu lépe je na tom Estonsko či Slovinsko. V Německu a Rakousku letos reálné mzdy klesly zhruba o čtyři procenta.
A Češi si to už uvědomují. Začali prudce omezovat své nákupy. V říjnu klesly reálné tržby obchodů meziročně o 9,4 procenta, překvapivě se snížily i při srovnání s předchozím měsícem. Pokles trvá již od května.
Lidé ve srovnání s loňskem nejvíce šetří na kulturním, sportovním a rekreačním zboží, na výrobcích pro domácnost i na oblečení a obuvi. Klesají ovšem také útraty za potraviny, a to meziročně o sedm procent.
Chybějící tisícovka
Není divu, že se lidé v obchodech i na internetu mnohem pečlivěji rozhodují, co nakoupí. Vysoká inflace užírá z jejich kupní síly i životní úrovně. Domácnosti si mnohem více musejí rozmýšlet, co si mohou dovolit. A jak omezit zbytné věci, které si dříve běžně kupovaly. Jen aby mohly zaplatit za věci, bez kterých se těžko obejdou. Tedy za bydlení, energie a jídlo.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později