Výzkumníci na italské univerzitě La Sapienza před pár lety uskutečnili experiment, jehož účastníky bylo 42 mladých doktorů a doktorek. Vybráni byli na základě dvou hlavních předpokladů. Museli mít jen minimální zkušenosti s hraním počítačových her a ve své praxi maximálně pětkrát provedli laparoskopii, a to s přibližně stejnou „šikovností“. Zatímco polovina doktorů se po následující čtyři týdny učila laparoskopii klasickým způsobem, druhá polovina dostala ke studiu konzole Nintendo Wii, u kterých měli trávit hodinu denně.
Jak se při následných testovacích laparoskopických operacích ukázalo, druhá skupina měla výrazně lepší výsledky. Zatímco první polovina lékařů a lékařek dosáhla zlepšení v rychlosti operace o šest až čtrnáct procent, „hráči“ byli rychlejší o 18 až 22 procent. Pokud jde o přesnost, byli přesnější dokonce o 75 procent.
Hraní videoher ale nemá pozitivní dopady jen na výkon chirurgů. Obecně podle vědeckých výzkumů platí, že rozvíjí schopnost čtení a počítání, vytrvalost, rozpoznávání, paměť, ale třeba i koncentraci či spolupráci v týmu. Jak se ukazuje, počítačovým hráčům se solidně zvyšuje i rychlost a kapacita rozhodování. Hraní her zkrátka není ztracený čas.
V tomhle Ekonomu jsme se proto podívali na česká herní studia a vývojáře, kteří (s trochou nadsázky řečeno) tolik přispívají k vylepšení našich schopností. A ještě na tom dokážou solidně vydělat.
Přeji pěkné čtení.