Poslední roky byly pro investory na akciových trzích výnosnou érou. Po propadu trhů na začátku pandemie na jaře 2020 se akcie většinou rychle vzpamatovaly a jejich cena letěla vzhůru. Americký akciový index S&P 500 tak navzdory jarnímu „covidovému“ propadu v celém roce 2020 vyskočil o 16 procent a loni posílil dokonce o 27 procent.
Na akciové trhy během pandemie v očekávání snadných zisků vtrhla masa většinou mladých a nezkušených investorů, kteří začali mimo jiné nakupovat takzvané meme akcie. Tedy cenné papíry společností, které si získaly kultovní oblibu na internetu a sociálních sítích, aniž by přitom jejich byznys nějak závratně prosperoval. Investorským hitem byly technologické akcie od Netflixu přes Amazon až třeba po Peloton, výrobce k internetu připojených cyklistických trenažérů, které letěly prudce vzhůru často o stovky procent. V tomhle prostředí bylo pro řadu investorů snadné propadnout pocitu, že růst akciových trhů jen tak něco nezastaví. Tihle všichni ale zapomněli na jedno pořekadlo, totiž že akciové trhy stoupají nahoru po schodech, aby se pak svezly dolů výtahem. A právě v tomto výtahu se teď investoři ocitli.
Všechny důležité indexy na americkém trhu jsou aktuálně na výrazně nižších hodnotách než počátkem letošního roku. Indexy Dow Jones a Nasdaq zažily letos největší jednodenní propady od roku 2020. Index S&P 500 oslabuje od začátku roku o 16,4 procenta – to je nejhorší výsledek za posledních 60 let. Investoři vyprodávají i kdysi oblíbené meme akcie. Burzovně obchodovaný fond VanEck Social Sentiment, kopírující cenu některých takových cenných papírů, ztratil od svého vrcholu v listopadu loňského roku takřka polovinu hodnoty. Obrovské propady ale zažívají také technologické tituly, jež byly ještě před pár měsíci miláčky investorů.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později