Bezvětří, které panovalo v české energetice v posledních patnácti letech, skončilo, trh nyní čeká zásadní změna. Česko stejně jako celá Evropa čelí největšímu zdražování energií v historii, cena emisních povolenek je rekordní a uhlí v tuzemském energetickému mixu bude muset nahradit mnoho menších zdrojů využívajících například fotovoltaiku nebo plyn, i když i jádro bude dále hrát důležitou roli, přiblížili účastníci debaty z cyklu 30 let Ekonomu.

„Zamlčovaly se problémy, třicet let se od nich utíkalo, ale v zásadě se nám podnikalo dobře,“ popisuje situaci v české energetice Josef Jeleček, zakladatel společnosti Tedom, která vyrábí plynové kogenerace. Nyní stojí energetika na prahu nejvýraznější změny za posledních osm desítek let.

O proměnách, které jí čekají, diskutovali v debatě Energetická velmoc Česko? náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla, místopředseda představenstva distribuční společnosti EG.D ze skupiny E.ON Pavel Čada, spolumajitel energetické společnosti Mico Jiří Denner, zakladatel společnosti Tedom Josef Jeleček, energetický analytik Michal Šnobr a ředitel pro strategii poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer.

Debata vznikla za podpory společnosti  EON Logo 4.

30 let Ekonomu
Související