Ačkoliv nastupující vláda povinnou vakcinaci proti covidu‑19 odmítá, obtížná pandemická situace si ji podle koordinátora Centra zdravotnického práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Petra Šustka může vynutit. Tím spíš, že nyní se stát v praxi chová, jako by nařízena byla. Dává očkovaným výhody například při cestování, ti druzí nesmějí navštěvovat restaurace ani kulturní zařízení, pokud nemají doklad, že nemoc prodělali. Čeká se, zda po vzoru velkých amerických společností podobně zareaguje domácí byznys.

Itálie, Rakousko a Německo už vykročily

Po dvou letech různých způsobů, jak zamezit šíření koronaviru, je povinné očkování věcí celospolečenské debaty. Přívržence má i mezi politiky, lékaři, ekonomy i právníky. Jedním z nich je Petr Šustek z Právnické fakulty UK. „Myslím, že na povinné očkování v příštím roce dojde. Začne se s vybranými skupinami obyvatelstva, podle profese a věku. Postupně se uvidí, jak se situace bude vyvíjet, a může se stát, že se povinné očkování zavede pro všechny ostatní,“ řekl týdeníku Ekonom. Za hlavní argument považuje statistiky, podle nichž si v Česku covid‑19 vyžádal už 33 tisíc obětí, což představuje čtvrt procenta populace. „Pro řadu z nás je povinné očkování obtížně přijatelné, přednost by však mělo mít zdraví a to, aby u nás na covid neumíralo takové množství lidí,“ domnívá se Šustek.

Povinné očkování by znamenalo, že by ho měl absolvovat každý člověk, pokud mu v tom nebrání závažná zdravotní překážka. Začít by se podle Šustka mělo u příslušníků integrovaného záchranného systému, policistů, hasičů a vojáků a stejně tak u zdravotníků a zaměstnanců v sociálních službách. Dále pak u seniorů, zřejmě lidí nad 65 let, i když limit by měl být stanoven teprve po konzultacích s odborníky. S podobným návrhem přišel ministr zdravotnictví odstupující vlády Adama Vojtěch, jeho nástupce Vlastimil Válek s něčím takovým ale nepočítá.

První zemí, která nařídila povinné očkování pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách, byla Itálie, o plošném očkování uvažují v Rakousku. Německá etická rada doporučila zvážit povinné očkování v některých profesích, ne plošně. Avšak odcházející kancléřka Angela Merkelová v minulém týdnu řekla, že rada poslancům Spolkového sněmu stanovisko ještě vypracuje. Šustek říká, že Němci nemají s epidemií tak drastické zkušenosti jako Češi.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.