Celý letošní rok se na investory valily zprávy o hrozících rizicích v globální ekonomice. Varování kvůli obchodním válkám Spojených států a Číny. Hned několikrát na poslední chvíli odvrácená hrozba divokého brexitu s nevyzpytatelnými důsledky. A také predikce ekonomů o zpomalování světové ekonomiky.
Ruku v ruce s tím lidé, kteří chtěli "rozmnožit" volné peníze, museli řešit také další problém: pokračující politiku nulových či záporných úrokových sazeb řady významných světových centrálních bank. Ten vyústil ve stav, kdy se téměř třetina světových dluhopisů obchodovala se zápornými výnosy. Investoři, kteří takové bondy drželi až do jejich splatnosti, zaručeně prodělali.
Přesto se − alespoň nyní, před koncem roku − ukazuje letošek z pohledu investorů jako úspěšný. Právě uvolněná měnová politika v tom sehrála významnou roli, a to zejména v Evropě. "Akciové indexy jsou v Evropě na několikaletých maximech i přes několik kvartálů v řadě klesajících zisků firem. Ovšem hlavně dlouhodobě rostou ceny nemovitostí," konstatuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Vydělat se dalo i na amerických a dalších světových akciích. A v plusu jsou i investoři do dluhopisů.
Akcie rostly o desítky procent
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později