Pražská staveniště, pokladny supermarketů, sklady, hotely nebo restaurace. Nejen na těchto místech mohou Pražané potkávat stále více pracujících, kteří nepocházejí z Česka. Celkem jich v hlavním městě pracuje už bezmála 200 tisíc, a to ze 180 zemí z celého světa. Přibližně každý pátý pracující člověk v metropoli tak není české národnosti. Vyplývá to z analýzy Institutu plánování a rozvoje (IPR).

V době rekordně nízké nezaměstnanosti a nedostatku lidí prakticky ve všech sektorech ekonomiky se ukazuje, že Česko je na "pracantech" ze zahraničí stále závislejší. A to navíc nejen v metropoli. I celorepublikový podíl cizinců na počtu zaměstnaných lidí totiž roste a dosáhl podle IPR už zhruba jedné desetiny. Jinak řečeno: české firmy by se dnes bez výpomoci lidí z jiných zemí neobešly a zejména sektorům jako stavebnictví, gastronomie nebo hotelnictví by hrozil kolaps. "Vnitřní volné zdroje pracovních sil v České republice už nepostačují bilančně ani reálně k případnému pokrytí potřeby pražského trhu práce. A to jak v počtu, tak v potřebné profesní skladbě," upozorňují autoři studie z IPR.

Dokazuje to i další statistika. Mezi lety 2010 a 2016 se počet lidí zaměstnaných v celé české ekonomice zvýšil z 5,1 milionu zhruba o 191 tisíc. Zároveň ovšem ve stejné době vzrostl počet cizinců zaměstnaných v Česku o 160 tisíc. Plyne z toho, že drtivou většinu nárůstu zaměstnanosti mají na svědomí právě ekonomičtí migranti s trvalým či dlouhodobým pobytem.

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.