Pražská staveniště, pokladny supermarketů, sklady, hotely nebo restaurace. Nejen na těchto místech mohou Pražané potkávat stále více pracujících, kteří nepocházejí z Česka. Celkem jich v hlavním městě pracuje už bezmála 200 tisíc, a to ze 180 zemí z celého světa. Přibližně každý pátý pracující člověk v metropoli tak není české národnosti. Vyplývá to z analýzy Institutu plánování a rozvoje (IPR).
V době rekordně nízké nezaměstnanosti a nedostatku lidí prakticky ve všech sektorech ekonomiky se ukazuje, že Česko je na "pracantech" ze zahraničí stále závislejší. A to navíc nejen v metropoli. I celorepublikový podíl cizinců na počtu zaměstnaných lidí totiž roste a dosáhl podle IPR už zhruba jedné desetiny. Jinak řečeno: české firmy by se dnes bez výpomoci lidí z jiných zemí neobešly a zejména sektorům jako stavebnictví, gastronomie nebo hotelnictví by hrozil kolaps. "Vnitřní volné zdroje pracovních sil v České republice už nepostačují bilančně ani reálně k případnému pokrytí potřeby pražského trhu práce. A to jak v počtu, tak v potřebné profesní skladbě," upozorňují autoři studie z IPR.
Dokazuje to i další statistika. Mezi lety 2010 a 2016 se počet lidí zaměstnaných v celé české ekonomice zvýšil z 5,1 milionu zhruba o 191 tisíc. Zároveň ovšem ve stejné době vzrostl počet cizinců zaměstnaných v Česku o 160 tisíc. Plyne z toho, že drtivou většinu nárůstu zaměstnanosti mají na svědomí právě ekonomičtí migranti s trvalým či dlouhodobým pobytem.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později