Celní války ohlašované americkým prezidentem Donaldem Trumpem proti nečistě hrající Číně mohou zcela paralyzovat vzájemný obchod obou zemí. Známý pojem Chimerika, který po léta připomínal propojení těchto ekonomik, rychle ztrácí na přesvědčivosti. A ještě hůře − obchodní válka může přiblížit vzájemné vztahy USA a Číny až na okraj ozbrojeného konfliktu.

Vše je o to komplikovanější, že to není výsledek rozhodnutí pár politiků, ale svého druhu nevyhnutelná záležitost. Americký politolog Graham Allison to popisuje v knize Osudová past: Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin. Jde o okamžik, kdy jedna supervelmoc, tentokrát Čína, nastupuje do čela a stává se novou světovou jedničkou. Přičemž v USA mobilizují síly, protože perspektiva být až druhý je tam nepředstavitelná.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.