Na zdi v kanceláři visí rodokmen Jenčkových. Historie hospodářů obdělávajících polnosti okolo Jičína začíná už ve druhé polovině 18. století.
Potomkovi sedláků z Českého ráje, Františku Jenčkovi, se z pár hektarů podařilo vybudovat firmu s 1,5miliardovým obratem a 150 zaměstnanci, která měsíčně vyrobí stovky tun rostlinných olejů. Lahve se značkou společnosti Fabio produkt kupují kromě tuzemských strávníků už i sousedé z celé střední Evropy.
Úspěšný byznys vyrůstá z nenápadných kořenů − vráceného statku a několika polností v Holíně − vesnici vzdálené jen pár minut od Jičína. Tehdy dvacetiletý František Jenček pracoval jako stavbyvedoucí a se znovunabytým hospodářstvím pomáhal svému otci. Na jednom z polí rostla také řepka. "S tátou jsme si tehdy řekli, že by byla škoda prodávat jenom surovinu. Chtěli jsme vyrábět i nějakou přidanou hodnotu," vzpomíná František Jenček. Tak ve stodole vznikla malá lisovna, která ze semínek žluté rostliny vydobývala olej. Dnes už lisovací stroje Fabio produktu získávají onu "přidanou hodnotu" jinde. Bývalá stodola teď v sobě místo zemědělského nářadí a techniky skrývá plnicí linky. Na tom, že firma se rozrůstá krůček po krůčku, si František Jenček i jeho manželka Jana, která tu pracuje jako obchodní ředitelka, zakládají.
Podle jejich slov nebyl rok, kdy by za pětadvacetiletou existenci firmy neinvestovali peníze zpátky do jejího rozvoje. Jen letos bude společnost investovat do osmnácti projektů. Tento přístup jí také pomohl překonat ekonomickou krizi, která svět zasáhla v roce 2008. "Tehdy jsme už měli nastartovaný projekt nové lisovny v nedalekém Starém Místě, takže jsme ho akorát okleštili. Investice se ale musela dotáhnout, už jenom kvůli splácení půjčky, na což bychom s tehdejším provozem neměli," popisuje hubená léta František Jenček.
Peníze dnes tečou hlavně do navyšování kapacity skladovacích kapacit, nákladních vozů, které oleje rozvážejí, nebo do zdokonalování výroby. "Žádné středisko neopomíjíme, snažíme se investovat do všech částí výroby rovnoměrně. Vždycky se dá něco zdokonalovat," říká Jenček. S některými investicemi pomohla dotacemi i Evropská unie. "Ovšem není to tak, že bychom si říkali, že když na nějaký projekt nedostaneme dotaci, tak do toho nejdeme," vysvětluje jeho žena.
Někdy se zdokonalení další části výrobního řetězce uskuteční tak rychle, že je téměř hotovo v době, kdy by normálně podnikatelé ještě vyplňovali žádosti o dotace. "Peníze z unie mohou pomoci dohnat západní firmy, které měly na budování svého byznysu vlastně o čtyřicet let více," doplňuje Jenček.
Peníze z unie mohou pomoci dohnat západní firmy, které měly na budování svého byznysu o čtyřicet let více.
Odpad jako další surovina
Byznys firmy se jako rostlina větví. Hlavní složku výroby tvoří oleje − zejména řepkový a slunečnicový.
Nicméně nově též Fabio produkt vyrábí i lněný olej navazující na historickou tradici regionu nebo olej z dnes populárních chia semínek.
Dováží i oleje tropické včetně palmového. Preferuje je ovšem z certifikovaných plantáží, kvůli kterým nemusel zaniknout ani hektar tropických lesů.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později