Tři sta tisíc členů, 29 odborových svazů a moc, jakou tu neměl žádný dosavadní předák odborů. Českomoravská konfederace odborových svazů hladce zvolila na další čtyři roky za předsedu Josefa Středulu, který v podmínkách hospodářského boomu a nedostatku pracujících úspěšně diktuje své požadavky vládě i zaměstnavatelům.

V tom shonu na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů jsem si nebyl jist. Za premiéra jste tam byl vy, nebo Andrej Babiš?

Pokud vím, tak máme jediného premiéra, a to je Andrej Babiš.

No počkejte. Babiš všeho všudy prosadil EET a nedaří se mu sestavit většinovou vládu. Vy jste prosadil brutální navýšení minimální mzdy, zvýšení platů o deset i více procent, po tvrdém vyjednávání desetiprocentní růsty mezd v soukromých podnicích. Tak to mi vychází, že spíše premiérujete vy…

A to si představte, že mi to stále nestačí. Rád bych ještě pro­sadil zrušení karenční doby při pracovní neschop­nosti, zkrá­til pracovní týden na 37,5 hodiny v celé zemi, podpořil existenci celoživotního vzdělávání, aby lidé měli patřičné zna­­losti a dovednosti. Takže vidíte, ještě mi toho hodně zbývá.

Dobře, tak vážně. Jak je možné, že odbory takovým způsobem ovládly českou politiku? Není opravdu moc požadavků, které byste neprosadili.

Za mnou je energie 300 tisíc členů, kteří očekávají lepší život. A říkají si o něj, protože je dobrá ekonomická situace a oni se už nebojí být se svými požadavky hlasití. Nedivím se, že politická scéna tomuto silnému hlasu naslouchá.

Neocitáte se ale tak trochu v pasti, kterou jste si přichystal? Ekonomika je asi za svým vrcholem, požadovat mzdy vyšší o deset procent už nepůjde. Nebo Josef Středula nikdy neříká nižší čísla než před rokem?

Nejsme naivní a nemyslíme si, že půjde zvyšovat mzdy každý rok o deset dvacet procent. Nemůžeme hned skočit na úroveň německých mezd. Nikdy nedáváme požadavky, aniž bychom je měli dobře podložené. To si nemůžeme dovolit. Letošní růst mezd bude asi jeden z nejlepších vůbec, a to proto, že ekonomika šlape a my jsme měli realistické požadavky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.