Šéf Budějovického Budvaru Jiří Boček oznámil svou rezignaci jen několik dní poté, co 28. října obdržel od prezidenta Zemana medaili Za zásluhy. Ředitel jediného českého národního podniku se loučí ze zdravotních důvodů po pětadvaceti letech ve funkci. "Jirka měl štěstí na kariéru v Budvaru, ale hlavně Budvar měl hroznou kliku, že měl takového ředitele," říká k Bočkově odchodu bývalý dlouholetý ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.
Boček provedl Budvar jedním z nejsložitějších období v jeho více než stodvacetileté existenci. Pod jeho vedením pivovar ztrojnásobil produkci, několikanásobně vzrostl jeho podíl na domácím trhu i vývoz budějovického piva do zahraničí. Tržby pivovaru loni překonaly hranici dvou a půl miliardy korun. Budvar také uspěl v několika desítkách sporů o ochrannou známku s pivovarnickým gigantem Anheuser-Busch. "Budvar ustál nové podmínky po roce 1990. Vybudovali jsme distribuční síť v České republice a upevnili vztahy se zahraničními partnery. Zavádíme inovace a dynamicky se rozvíjíme. Ale ředitel je jen šéf mančaftu," ohlíží se za svou érou devětapadesátiletý Boček.
Už jako učeň na praxi poprvé pracoval v podniku, který tehdy vedl jeho otec.
Vyzvali ho, ať je řídí
Jeho cesta do vedení Budvaru začala vlastně už před čtyřiceti lety, kdy jako učeň na praxi začal poprvé pracovat v podniku, který tehdy vedl jeho otec. Po vyučení sladovníkem odešel Jiří Boček do Prahy, ale po studiích na střední a vysoké škole se do Budvaru vrátil jako technolog. V roce 1985 se stal podsládkem.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později