Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Bez křesťanského soucitu a poskytnutí pomoci uprchlíkům přestanou být Evropané sami sebou, soudí islamolog Luboš Kropáček z Husovy teologické fakulty Univerzity Karlovy. "Je to asi náročné, ale v současné uprchlické krizi musíme uplatňovat souběžně a jakkoli pracně obezřetnost a lidskost," říká v rozhovoru pro aktuální číslo týdeníku Ekonom.

Zároveň věří, že se nakonec na starém kontinentu budeme setkávat s liberálním a otevřeným euroislámem a nikoliv s radikály a teroristy. "Poklidné soužití je možné. Ostatně většina muslimů v Evropě přijímá zcela pragmaticky svůj život v západní sekulární společnosti, kterou přijali za svůj nový domov. Myslím, že to plně platí pro naprostou většinu muslimů žijících trvale v České republice," míní.

Připouští nicméně, že terorismus je maligní nádor, který vyrostl na těle islámu a hrozí islám zničit. Upozorňuje i na řadu problémů, které je nutné postupně odstranit, aby se muslimové neizolovali od většiny a terorismus se dál nešířil po Evropě. "Enklávy a ghetta podle národnosti nebo náboženství by byly ostudou pro občanské společnosti 21. století. České společnosti neslouží ke cti, že zatím plně nedokáže řešit soužití s Romy," dodává.

Doporučuje proto příklon ke křesťanským hodnotám a moudré sociální solidaritě. "Jde o to tyto lidi skutečně integrovat. Zabezpečit pokud možno pracovní příležitosti pro každého. A starat se také o to, aby měl v mešitách a na sociálních sítích slovo kultivovaný, nikoliv fanatický a radikální islám. Naši rakouští sousedé to loni řešili novelou svého zákona o islámu, podle níž duchovní, tedy imámové, musí získávat korektní teologickou kvalifikaci na Vídeňské univerzitě. Muslimským obcím tam navíc není dovoleno přijímat finance ze zahraničí,” řekl Kropáček Ekonomu.

Podotýká, že Evropa má za tyto lidi odpovědnost už proto, že přistěhovalci ze severní Afriky a Turecka zejména ve Francii a v Německu výrazně přispěli k poválečné obnově zničené Evropy. "Připomeňme si, co říká lišáček Saint-Exupéryho Malému Princi: Budeš navždy odpovědný za toho, koho sis ochočil," tvrdí.

Migrace podle něj nemůže být bezbřehá, nicméně přístup k ní nesmí slevit z hledisek lidskosti. Alternativou je pouze hermetické uzavření kontinentu před migranty. "Chcete ale žít znovu v zemi za ostnatými dráty? Já jsem to zažil a svému vnukovi to nepřeji," varuje Kropáček před návrhy, které předkládá nastupující evropská ultrapravice.

Nepřeje si však ani islamizaci Evropy. "Máme vlastní hodnotnou alternativu. Jsou jí skutečné evropské a křesťanské hodnoty. Ne ty, o kterých řvou hysterické islamofobní davy, ale humanita se svou sekulární i křesťanskou tváří," zdůrazňuje nestor mezi českými experty na islám.

obalka Ekonom 2016 15* Jaký problém představuje pro Evropu islámské právo šaría?

* Nastal ve světě střet civilizací?

* A jak se může vyvinout situace na Blízkém východě?

Na tyto a mnohé další otázky odpovídá Luboš Kropáček v rozhovoru pro aktuální číslo týdeníku Ekonom.

Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMSČíslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

Související