Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Občas se ale přihodí situace, kdy se výklad práva dostane za hranu - vytvoří se precedent, a právní norma má nový rozměr. Tak jako v případu muže, který vycouvával z parkovacího místa v obytné zóně. Nedaleko stojící ženy v tu chvíli nehlídaly roční dítě, které se mu dostalo pod kola a nepřežilo.

Soudy muže potrestaly podmínkou za usmrcení z nedbalosti. Na první pohled uzavřená věc. Jenže soudkyně Nejvyššího soudu Milada Šámalová se rozčílila a pravila, že to byl ukázkový případ toho, kdy motorista nedbal všech svých povinností. "Řidič třeba mohl oslovit ty ženy a upozornit je, že bude couvat," dodala.

To zvedlo ze židle Nejvyšší státní zastupitelství, které se muže zastalo. Vyjížděl prý s náležitou pečlivostí a požadavek na pomocníka při couvání v obytné zóně je "přehnaný a v praxi nesplnitelný". To ostatně tvrdily i desítky lidí, kteří na Nejvyšší soud následně psali.

Šámalová přitom "jen" vyložila normu a aplikovala ji: vztáhla požadavek asistence na tento konkrétní tragický případ. Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž obsahuje celkem jasný příkaz: "Vyžadují-li to okolnosti, zejména nedostatečný rozhled, musí řidič zajistit bezpečné otáčení nebo couvání pomocí způsobilé a náležitě poučené osoby."

Soudkyně ale svým komentářem zároveň otevřela otázku, zda by měl řidič mít vždy povinnost žádat asistenci. Nedovedu si totiž představit situaci, kdy je při couvání dostatečný rozhled.

 

Související