Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

"V každém případě ukončíme v roce 2019 přepravu zemního plynu k evropským zákazníkům přes území Ukrajiny, i kdyby si slunce a měsíc vyměnily své místo," prohlásil nedávno místopředseda představenstva plynárenského koncernu Gazprom Alexander Medvěděv. Co bude znamenat přesměrování toku ruského plynu v praxi?

Zásadní problém, jakým by bylo přerušení dodávek či razantní zdražení plynu, zřejmě v Česku nepocítíme. Hlavním dopadem pravděpodobně bude výměna rolí mezi Českem a Slovenskem ve výdělku za tranzit plynu.

Od roku 1993 totiž čeští dovozci plynu platí za použití slovenských plynovodů a tato částka se následně promítá do cen pro koncové uživatele. Přesná částka není veřejně publikovaná, ale celkově by se mohlo jednat o zhruba tři miliardy korun ročně.

Díky příjmům za tranzit plynu patří provozovatel plynovodů Eustream mezi nejziskovější slovenské společnosti. Prospěch z toho mají jeho akcionáři - 51procentní podíl drží slovenská vláda, zbytek má holding EPH miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.

Jakmile Rusové tok plynu přes ukrajinské území vypnou, budou mít zřejmě již k dispozici posílený Nord Stream i propojení přes Černé moře do Turecka a Řecka. Plyn pro české zákazníky bude proudit po dně Baltického moře Nord Streamem a poté plynovodem Opal napříč východním Německem.

Česko si v novém uspořádání značně polepší. Přes naše území poteče plyn jak do jižního Německa, tak i na Slovensko, možná (v případě komplikací při realizaci jižní trasy přes Balkán) i do Rakouska a Maďarska. Je to dobrá zpráva pro zahraniční majitele společnosti Net4Gas, která provozuje síť páteřních plynovodů na českém území. Ti si polepší o několik miliard korun. Také státní rozpočet vybere o něco více na dani ze zisku.

Role v plynárenství se tedy obrátí. Slováci nebudou vydělávat na Češích, ale tok peněz se obrátí. Tedy pokud ovšem nedají na Slovensku přednost odběru plynu přes území Polska či Maďarska.

Související