Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

"Komunismus natolik zdiskreditoval levici, že jsme mohli načas získat vliv, který de facto tradici naší země neodpovídal," dodává exprezident. Společnost se podle něj vrátila do "špatného normálu".

Vedle toho připomíná i subjektivní vývoj, který pravicové strany oslabil. "ODS se vnitřně proměňovala. Ztrácela patos transformačního období, začali v ní dominovat lidé, kterým daleko více než o proměnu země šlo o jejich vlastní byznys," zavzpomínal Klaus na odchod z čela strany, která na počátku devadesátých let minulého století prosadila rychlý přechod k trhu.

Dodal, že tyto tendence posílily s příchodem Mirka Topolánka do vedení a že se pak zbytečně vsadilo na pozdní a laciný souboj s komunismem. "To, co teď předvádí Miroslava Němcová, to nevěřím vlastním očím. Žádné takové výroky za těch deset let, co jsem ji v ODS znal, nepronášela, a najednou se stala radikální komunistobijkou. A to, jak v ODS začali mít stále větší sílu lidé jako Saša Vondra a ním spojená mladá generace, kteří vsadili na triviální a barvotiskový proamerikanismus, to je další úder, který ODS dostala," konstatoval Klaus.

Naznačil také, že se ještě nezdává. I když tvrdí, že opětovnou kandidaturu na prezidenta nezvažuje, na druhou stranu takovou možnost ani nevyloučil. "Upřímně říkám, že to není projekt, který řeším, který mám, kterým se zabývám. Přísahám. To není úskok od otázky. Vždy samozřejmě platí ta hloupá věta, že politik nemá nikdy říkat nikdy, ale opravdu to není moje…," nedořekl Klaus v odpovědi na přímou otázku Ekonomu, zda bude znovu usilovat o prezidentskou funkci. A připomněl, že se stále setkává s lidmi, kteří ho k návratu na Pražský hrad vyzývají.

V každém případě za svůj hlavní úkol považuje otevírat debatu o budoucnosti Evropy. Starý kontinent podle něj potřebuje hlubokou systémovou změnu, podobnou tomu, co po pádu komunismu prodělalo někdejší Československo, tedy návrat k trhu a osvobození od bruselské byrokracie.

K prosazování těchto názorů by třiasedmdesátiletý Klaus měl jako prezident rozhodně větší příležitost než jako šéf Institutu Václava Klause. Zřejmě před ním ožívá vzor jiného prezidenta zachraňujícího, i když ve zcela jiné situaci a v jiné zemi, domácí pravici: francouzského Charlese de Gaulla.

 


 

obalka Ekonom 2015 14

Velký rozhovor Václavem Klausem o pomalu rostoucí ekonomice, Miloši Zemanovi, mrtvé pravici a o tom, proč na nás Sobotka s Babišem hrají divadýlko, najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom.

Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

 

 

 

Související