Vyhlašovatelem tohoto srovnávacího výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Škoda Transportation, odborným garantem CRIF - Czech Credit Bureau, zpracovatelem průzkumu agentura Datank.

Starosta města Jaroslav Martinů snahu o zastavení "vylidňování" považuje za jeden ze svých hlavních úkolů. "Každoročně klesá počet obyvatel devítitisícové Poličky až o 25 lidí," konstatuje Jaroslav Martinů. Jedinou cestou, jak úbytku obyvatel zamezit, je podle něho zajištění pracovních míst.

"Na prvním místě je práce, na druhém dostupné bydlení. To jsou dvě hlavní podmínky, abychom ve městech, jako jsou Polička nebo Svitavy, udrželi lidi," tvrdí starosta. Situace je o to horší, že nejčastěji rodnou Poličku opouští místní mladá elita. "Většina mladých lidí se sem po studiích už bohužel nevrací," vysvětluje Martinů. To je také hlavní důvod, proč Polička svádí s okolními městy souboj o každého investora.

Naposledy to byla americká společnost Milacron, vyrábějící součástky do automobilů. Město kvůli získání investice rozšiřovalo průmyslovou zónu, budovalo infrastrukturu. Výsledkem má být 50 nových míst. Nebyl to první případ - už v minulosti se tu usadila třeba společnost Koh-i-noor. Úspěch starostovy strategie potvrzuje fakt, že je nyní v Poličce registrováno nejvíce velkých zaměstnavatelů v kraji.

Na jiný problém při získávání investorů upozorňuje starosta Železného Brodu, který získal ocenění Město pro byznys za Liberecký kraj. Město ležící v údolí nemá pro velké investory vhodné pozemky. "Máme tady buď kopce, anebo záplavová území, kde se velké haly stavět nedají," vysvětluje končící starosta André Jakubička.

I přes tento handicap se ale Železnému Brodu daří podporovat místní byznysmeny. Důkazem je fakt, že je ve městě registrováno nejvíce podnikatelů z celého regionu. "Stavíme na tom, že Železný Brod je historicky sklářské město," popisuje svoji strategii Jakubička. Přestože sklářství v posledním desetiletí prošlo hlubokou krizí, situace se podle starosty zlepšuje. "Samozřejmě už dnes neuživí přes tisíc lidí, jako tomu bylo v minulosti," připouští starosta. Nyní se řemeslu věnují spíše menší firmy či samostatní podnikatelé.

Železný Brod za ocenění Město pro byznys vděčí - podobně jako Polička na Pardubicku - také dobrému hospodaření radnice. Podle starosty má město aktuálně na účtech přes 50 milionů korun. "Pro město naší velikosti je to slušná částka. Podařilo se nám ji navíc naspořit, aniž by město utlumilo výstavbu nebo investice," upozorňuje Jakubička. Velkou měrou k tomu přispěla i schopnost čerpat na městské projekty evropské dotace - i v tomto ukazateli je město nejlepší v kraji.

Nejvyšší počet registrovaných firem v kraji je také jedním z hlavních důvodů zvolení dalšího vítězného města: Ústí nad Labem v Ústeckém kraji. Město získalo ocenění i díky druhému nejrychlejšímu nárůstu počtu firem v regionu či dobrým výsledkům v testu elektronické komunikace.

 

V Ústeckém kraji získalo ocenění Město pro byznys krajské město Ústí nad Labem. Je v něm registrováno vůbec nejvíce firem z měst v celém regionu.

V Železném Brodě ocenění za prvenství v Libereckém kraji převzal starosta André Jakubička.

Foto: Archiv, Shutterstock

Související