Stát chce po vzoru někdejších puritánů vymýtit hazard: kombinací regulačních paragrafů, internetové evidence těch, kdo sázení nabízejí, i samotných hráčů a pomocí nových sazeb loterní daně. První na ráně budou výherní automaty, v nichž vláda vidí největší zlo.

"Hazard se vymkl kontrole, musíme s ním konečně něco udělat," zdůvodňuje ministr financí Andrej Babiš razantní krok, jehož důsledkem se výrazně změní i rozložení sil v odvětví, v němž se každoročně pravidelně protáčí více než 120 miliard korun. Navíc by odtud chtěl více peněz do rozpočtu.

"Je to přístup snílků. Existuje nepřeberná nabídka sázkových her na neregulovaném internetu, hráči se přesunou tam nebo si vyhledají nejbližší ilegální provoz, a zvýší se poptávky po privátních klubech a černých hernách," oponuje pro Ekonom Petr Vrzáň, výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů. Profitovat na tom podle něho nebudou stát a obce, ale různé mafie.

Nový zákon o provozování hazardních her už nabývá jasných kontur a vstřícný rozhodně nebude. Když někdo například bude chtít zkusit štěstí u hracího automatu, bude se muset – od počátku roku 2016, pokud zákon projde – přímo u přístroje prokázat občanským průkazem. Pokud počítač na ministerstvu financí, s nímž bude každá herna on line spojena, zjistí, že dotyčný dostává dávky ve hmotné nouzi, zbankrotoval nebo se třeba léčí ze závislosti na hazardu, hra ani nezačne. Zařízení s ním jednoduše odmítne komunikovat.

A to je pouze jedno z celé řady omezení, jejichž cílem je učinit hazard co nejméně dostupný. Podobná registrace bude nutná i v internetovém sázení, na které se zřejmě upne nemalá část hráčů, až výherní automaty zmizí z hospod i heren a kasin ubude.

Spolu s tím má být omezená rovněž výše proher, jako hranice se zvažuje tisíc prohraných korun za hodinu nebo částka 20 tisíc za měsíc. Na spadnutí je i zvýšení zatím jednotné 20procentní loterní daně a její diferenciace. Přičemž vyšší odvody má platit podle expertů nebezpečnější "tvrdý" hazard, tedy provozovatelé výherních automatů.


 

obalka Ekonom 2014 43- Proč se vláda odhodlala k tak tvrdému kroku?

- A jaké může mít následky?

Odpověď najdete v hlavním tématu aktuálního čísla týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související