Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu si pro rok 2014 nedávají malé cíle. Podle dosud nezveřejněného plánu kontrol NKÚ, který má k dispozici týdeník Ekonom, podrobná kontrola vůbec poprvé čeká například účetnictví ministerstva financí, rozpočtovou kapitolu Všeobecná pokladní správa či stav peněz na důchodových účtech.

 

„Důchodový účet, to je podání, které nám přišlo opakovaně s tím, že prostředky, které měly být zaparkovány na důchodovou reformu, v podstatě neexistují, nebo že jsou jen v kategorii účetních rezerv, ale fakticky neexistují,“ říká prezident NKÚ Miloslav Kala.

 

Celkově plán kontrol obsahuje 38 položek. „Ten plán je výpověď o světě, v němž žijeme. Je to seznam potenciálních průšvihů. A až přijde nová vláda, může to být i vodítko pro nové ministry, na co se ve svých resortech zabývat,“ řekl Kala týdeníku Ekonom, který se tématu detailně věnuje ve svém dnešním vydání. V plánu jsou důkladné kontroly plateb řady ministerstev za informačních technologií, výdaje na dotace na solární energii, čerpání peněz z evropských fondů, i výdaje na vybrané infrastrukturní projekty nebo nová inovační centra.

 

Jako první hodlá už v lednu NKÚ spustit kontrolu toho, jak ministerstvo kultury hospodaří s penězi a dalším majetkem státu při rozbíhajících se církevních restitucích. „Zajímají nás mimořádnosti a těmi církevní restituce jsou. A do toho navíc probíhá rekonstrukce pozemkových úřadů, které se na tom mají významně podílet. V takové situaci se úřad často zaměřuje víc na své problémy než na kontrolu tak obrovských přesunů majetku,“ podotýká Kala.

 

Podle něj státní rozpočet v důsledku nehospodárného nakládání s majetkem, šedé ekonomiky a korupce ročně přichází o 150 – 200 miliard korun. „Největší podíl má šedá ekonomika, příkladem jsou úniky typu práce bez dokladu a tedy bez DPH, což je považováno za normální jev,“ podotýká Kala. „Druhý problém je neschopnost řídit velké akce. Vezměte si, kolik peněz a úsilí stál jen projekt na nový registr vozidel, pořád jsou s tím nějaké problémy a čert ví, jestli se vůbec mělo něco měnit,“ dodává. Korupce, jakkoli je to nejskloňovanější pojem, podle něj v tomto balíku „ztracených“ peněz tvoří jen menší část.

 

Obalka Ekonom 432013Velký článek Mapa českých průšvihů o chystaných kontrolách NKÚ   najdete v novém čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Související