Leoš Heger (65)

Vzdělání:
- Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Kariéra:
- Po dokončení studia Lékařské fakulty UK v Hradci Králové zůstal na fakultě jako její zaměstnanec a lékař fakultní nemocnice.
- V 70. letech se podílel na zavádění počítačové tomografie a ultrazvuku.
- V roce 2009 vstoupil do strany TOP 09.
- V roce 2010 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR a posléze se stal ministrem zdravotnictví.

Soukromí:
- Je vdovec, má dva syny a tři vnoučata.
- Rád sportuje, má rád plavání, cyklistiku, letní i zimní turistiku a veslování.

Dvacet deka vlašského salátu se sekanou. To byl můj oběd, který jsem si dal před rozhovorem s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem na téma zdravého života a státních regulací. Zapil jsem sekanou pivem, zaplatil 60 korun a vyrazil do ministrovy kanceláře.

Pane ministře, neměl bych za takový oběd dostat nějakou pokutu?

Nejste první, kdo si ze mě za mou snahu o zdravější život lidí dělá legraci. Rozumím tomu. Za této vlády určitě žádnou pokutu nedostanete. Ale dovedu si představit, že by se do 10 let objevila politická scéna, která by třeba zavedla určitou slevu na dani u zdravých potravin. Protože kdybyste si dal i vy dneska něco zdravého, tak nepochybně zaplatíte více.

Jakou to má logiku? Proč by mně politici měli jakkoli určovat, co budu jíst?

Má to stejnou logiku jako vysoká spotřební daň třeba u alkoholu nebo cigaret. Ta kompenzuje takzvané externality, tedy nepřímé náklady, které stát s jejich konzumací má. Že vynakládá více peněz na péči o jejich konzumenty, kteří jsou nemocnější než ostatní. Takže zrovna tak by nižší daň mohla kompenzovat to, že pro stát je zdravá populace naopak levnější.

Co tomu říkají vaši kolegové ve vládě?

Pochopitelně nic takového nechtějí slyšet. Spotřební daň na cigarety je velký tahoun státního rozpočtu a neexistuje žádná chuť těmito penězi kompenzovat jiné snížení daní.

Mluvíte o budoucí politické scéně. Ale vaše ministerstvo už teď navrhuje například to, aby hospodští nabízeli alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. S tím problém ve vládě nemáte?

První, kdo mi vynadal, byl Miroslav Kalousek. Řekl mi rezolutně, že žádné regulace cen nebudou. A já mu odpověděl, že to nemyslíme jako regulaci. Ať dají hostinští na stůl džbán vody. Tak jako tam dávají příbor a ubrousek, které by tam teoreticky taky dávat nemuseli. To není otázka regulace, nýbrž kultury.

Souhlasím. Moje otázka zní, jestli má kulturu společnosti vynucovat stát?

Jsem ministr zdravotnictví a snaha o zlepšení zdraví populace patří do mé pracovní náplně. Netvrdím, že svoje názory prosadím, ale musím o tom přinejmenším mluvit. Už proto, že v současné vládě o tom většina ministrů mluvit nechce.


Týdeník Ekonom č. 8/2013

Ubírá nezdravý životní styl na popularitě nového prezidenta?
Lze správnou stravu regulovat zákony?
Jaké novinky v této oblasti chystá ministr zdravotnictví?


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ PŘINESE I VELKÝ ROZHOVOR S MINISTREM LEOŠEM HEGEREM.

banner 2

Související