Zátěžové testy více než 140 evropských jaderných elektráren ukázaly stovky nedostatků, zejména ve Francii. Podle rakouského německého tisku odhalily vážné nedostatky také u českého Temelína a Dukovan a u slovenských Mochovců a Bohunic. Změny, které bude třeba udělat kvůli tomu, aby reaktory splňovaly mezinárodní bezpečnostní standardy, budou stát až 25 miliard eur. S odvoláním na zprávu Bruselu, která unikla do německých a francouzských médií, o tom v úterý psal server EUobserver.
Podle listu The Wall Street Journal budou nějaké bezpečnostní změny potřebovat téměř všechny jaderné elektrárny v EU, aby byly schopné se vypořádat s neočekávanými událostmi. Podle německého tisku se největší problémy objevily u francouzské elektrárny Fessenheim, kterou Paříž plánuje zavřít v roce 2016, a u českého Temelína. U obou zařízení kontroloři našli "několik závažných kritických bodů", cituje Augsburger Allgemeine a další listy stanovisko Bruselu.
Podle českého vyslance pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky však české jaderné elektrárny nemají žádné vážné problémy s bezpečností. Provozovatel elektráren ČEZ tvrdí, že zátěžové testy u Temelína a Dukovan vážné nedostatky neodhalily. Podle ředitele obou českých jaderných elektráren Miloše Štěpanovského Temelín plně odpovídá české legislativě, která má bezpečnostní požadavky na úrovni evropských standardů.
Provést testy se unie rozhodla v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima před 18 měsíci. Eurokomisař Günther Oettinger by měl závěrečnou zprávu o jejich průběhu i doporučeních, která z nich plynou, předložit unijním lídrům na summitu 18. a 19. října.
Jak se změnilo zabezpečení českých jaderných elektráren po havárii ve Fukušimě? Jsou Temelín a Dukovany bezpečné? Jak se změní Temelín po dostavbě dalších dvou bloků?
Ptali jste se Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Na dotazy čtenářů odpovídala v pátek 5. října.