Zátěžové testy více než 140 evropských jaderných elektráren ukázaly stovky nedostatků, zejména ve Francii. Podle rakouského německého tisku odhalily vážné nedostatky také u českého Temelína a Dukovan a u slovenských Mochovců a Bohunic. Změny, které bude třeba udělat kvůli tomu, aby reaktory splňovaly mezinárodní bezpečnostní standardy, budou stát až 25 miliard eur. S odvoláním na zprávu Bruselu, která unikla do německých a francouzských médií, o tom v úterý psal server EUobserver.

Podle listu The Wall Street Journal budou nějaké bezpečnostní změny potřebovat téměř všechny jaderné elektrárny v EU, aby byly schopné se vypořádat s neočekávanými událostmi. Podle německého tisku se největší problémy objevily u francouzské elektrárny Fessenheim, kterou Paříž plánuje zavřít v roce 2016, a u českého Temelína. U obou zařízení kontroloři našli "několik závažných kritických bodů", cituje Augsburger Allgemeine a další listy stanovisko Bruselu.

Podle českého vyslance pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky však české jaderné elektrárny nemají žádné vážné problémy s bezpečností. Provozovatel elektráren ČEZ tvrdí, že zátěžové testy u Temelína a Dukovan vážné nedostatky neodhalily. Podle ředitele obou českých jaderných elektráren Miloše Štěpanovského Temelín plně odpovídá české legislativě, která má bezpečnostní požadavky na úrovni evropských standardů.

Provést testy se unie rozhodla v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima před 18 měsíci. Eurokomisař Günther Oettinger by měl závěrečnou zprávu o jejich průběhu i doporučeních, která z nich plynou, předložit unijním lídrům na summitu 18. a 19. října.

 


Dana Drábová, předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnostJak se změnilo zabezpečení českých jaderných elektráren po havárii ve Fukušimě? Jsou Temelín a Dukovany bezpečné? Jak se změní Temelín po dostavbě dalších dvou bloků?

 

Ptali jste se Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Na dotazy čtenářů odpovídala v pátek 5. října.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
B. Dědek
Dobrý den, posílám následující dotaz: V tomto týdnu některá zahraniční média citovala tajnou zprávu EU, že především Temelín má vážné bezpečnostní nedostatky. Ředitel JE to ale popřel. Jaké máte informace vy? Děkuji.
Dobrý den pane Dědku. Na Sdělení Evropské komise k výsledkům zátěžových testů není nic tajného, je k dispozici zde: http://ec.europa.eu/energy/nuclear/safety/doc/com_2012_0571_en.pdf doprovodný Pracovní materiál zde: http://ec.europa.eu/energy/nuclear/safety/doc/swd_2012_0287_en.pdf. Můžete si udělat názor sám, z mé strany jen malý komentář. Výsledky obsáhlého hodnocení vybraných aspektů jaderné bezpečnosti v rámci zátěžových testů neprokázaly žádné zásadní nedostatky, které by z hlediska jaderné bezpečnosti vyžadovaly jakákoli okamžitá opatření, případně ukončení provozu, a to ani našich JE, ani ostatních elektráren provozovaných ve státech EU. Nicméně zprávy, a to jak národní, tak i závěrečná zpráva ENSREG (Vysoká skupina zástupců evropských dozorů nad jadernou bezpečností) a EK, obsahují doporučení přijmout některá opatření, která povedou k dalšímu zvýšení bezpečnosti provozu elektráren. Doporučení budou implementována členskými státy postupně v souladu s přijatými Akčními plány. Stejně bude postupovat i ČR v případě elektrárny Dukovany a Temelín.
Dana Drábová
Související