Suchý vítr žene po lehce zvlněné krajině severomexického státu Durango oblaka prachu. Dobytek s prázdným žaludkem jen tupě zírá před sebe, většina kusů je pohublá na kost. I když v posledních týdnech konečně několikrát sprchlo, půda je po více než rok trvajícím suchu stále vyprahlá. Keře i nízké stromy jsou bez jediného lístku.
"Takové sucho, které nás v posledním roce sužuje, nepamatujeme. Vůbec jsme nebyli na takovou situaci připraveni, a tak se alespoň snažíme nějak uchránit to málo zvířat, co nám zbylo. Je to rodinný majetek," říká pětačtyřicetiletý zemědělec Jesús García Beltrán. Hospodaří poblíž městečka Santa Clara vzdáleného asi 200 kilometrů na východ od hlavního města státu Durango.
Právě Durango v severní části Mexika patří spolu se státy Chihuahua, Coahuila a Nuevo León k těm, které loňská a letošní sucha postihla nejvíce. Oficiální odhady mexické federální vlády hovoří o tom, že sucho zasáhlo zhruba tři miliony hektarů půdy. "Víme, že sucha čas od času přijdou, avšak kvůli klimatickým změnám jsou nyní mnohem častější a těžší," říká mexický ministr životního prostředí Juan Rafael Elvira.
Bez peněz na krmivo
Na příkladu Mexika se dobře ukazuje nevyzpytatelnost klimatických změn. Extrémní, dlouhotrvající, sucha zasáhla především severní část země, tedy hlavně oblasti, kde dominuje chov dobytka. Naopak pěstitelům - hlavně na jihu a jihovýchodě země - se zatím docela daří. A hlavní město Mexika letos prakticky nezažilo období sucha, které obvykle trvá od února do června.
Farmář Raymundo Pérez ze Santa Clary zasel loni na 50 hektarech. Kvůli nedostatku vláhy ale o celou úrodu přišel. A letos by to podle něho mohlo dopadnout podobně. Ze 70 kusů dobytka, které měl na začátku loňského roku, jich polovina uhynula. Dalších šest prodal, aby mohl koupit alespoň nějaké krmivo.
Celkem se ovšem mrtvý dobytek počítá ve stovkách tisíc kusů. Jen v nejpostiženějším státě Chihuahua uhynulo za posledních 12 měsíců kvůli suchu celkem 350 tisíc kusů dobytka. Když nezaprší, nemají na čem se pást. A většina zemědělců nemá žádné prostředky na to, aby je nakrmila něčím jiným. "Už jsme přemýšleli o tom, že bychom šli jinam, ale nechceme opustit naši vesnici," dodává zemědělec. Mnoho lidí z jeho okolí už ale odešlo, nejvíce z nich do Spojených států.
Sucho, mráz a záplavy
Za severní hranici ale Mexičané nyní nehledí jen kvůli tomu, že tam houfně odcházejí jejich příbuzní. Jejich země totiž není v produkci kukuřice - tamní základní potraviny - soběstačná a část spotřeby je nucena dovážet. A to právě ze Spojených států.
Letos by přitom Mexičané potřebovali přivézt o něco více než jindy, protože část produkce jim na začátku roku (pro změnu) zmrzla. Jenže středozápad Spojených států, takzvaný kukuřičný pás, letos také ovládlo extrémní sucho - podle meteorologů nejhorší za poslední půlstoletí, doprovázené rekordně vysokými teplotami. Červenec byl dokonce vůbec nejteplejším měsícem od roku 1895, od kdy jsou k dispozici historické údaje.
Farmář z Missouri Kevin Mainord zažil extrémní počasí v těchto dvou letech hned dvakrát. Loni jeho kukuřičná a sójová pole zalily přívaly vody poté, co úřady odstřelily protipovodňové valy, aby zmírnily povodňovou vlnu řeky Mississippi. Letos zase kvůli suchu a horku sklidí jen čtvrtinu obvyklé produkce.
Podle posledních odhadů už Američané celkově "pohřbili" zhruba šestinu očekávané roční produkce kukuřice. Spojené státy jsou přitom největším producentem i exportérem této plodiny, takže jakýkoli výpadek vyvolává značné obavy o stabilitu světových dodávek.
Kukuřice se navíc nepoužívá jen k výrobě potravin, ale také jako krmivo pro zvířata. A experti už varují, že hovězí i kuřecí přinejmenším na americkém kontinentě podraží. Farmáři totiž posílají kvůli očekávanému nedostatku krmiv a kvůli jejich rostoucím cenám na jatka více zvířat než obvykle. To ale podle analytičky Bernstein Research Sary Senatorové znamená, že příští rok bude nabídka nedostatečná a cena poroste.
Martin Petříček
spolupracovník redakce v Mexiku
MAPA: Sucho sužuje Mexiko. Katastrofálními suchy jsou zasaženy tři miliony hektarů mexického území. Nejvíce postiženy jsou státy Chihuahua, Coahuila, Nuevo León a Durango.
Zemědělství a potravinová krize ve světě
Krávy umírají hlady. Většinu pastvin na severu Mexika zdevastovala sucha. Na nákup jiných krmiv nemají farmáři peníze.