Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Stát chystá nepříjemné škrty a vybírá miliardy korun na nových či zvýšených daních. Vinou benevolence k neplatičům a podvodníkům všeho druhu mu ale unikají desítky miliard korun.

"Skoro se zdá, že nikdo z politiků a vládních úředníků nevidí, jak se v restauracích a na tržištích krátí tržby, jak se obcházejí předpisy o placení DPH. Nebo že tu desetitisíce a nejspíše statisíce lidí pracují načerno. K tomu bují švarcsystém a i normální živnostníci platí směšně nízké odvody," říká týdeníku Ekonom úspěšný český podnikatel Zbyněk Frolík, majitel firmy Linet.

A dodává, že si za tento Augiášův chlév mohu Češi sami. "Skoro každý se při nějaké opravě s řemeslníkem raději na úkor státu dohodne. Něco ušetří, oplátkou nepožaduje účet a instalatér nemusí platit daně. Že pak peníze chybějí v rozpočtu nikoho nezajímá," připomíná podnikatel.

Jak velká je šedá

Frolík odhaduje, že na daňových únicích stát ročně přichází až o 200 miliard korun. Vychází z toho, co o české šedé ekonomice říkají experti. Ti její velikost odhadují na 10 až 17 procent HDP. Národohospodář Friedrich Schneider z Univerzity Johanese Keplera v Linci se na základě makroekonomických odhadů kloní k hornímu odhadu. Odborářský makroekonom Martin Fassmann, který se opírá o místní průzkumy, je o trochu opatrnější.

Avšak i 15procentní podíl, který stejně nakonec připouští, představuje hospodářské aktivity za 570 miliard korun. Což při 35procentní míře zdanění znamená, že veřejné finance každoročně vlastně také přicházejí o zmíněných 200 miliard.

Magická hranice

Šedou ekonomiku mají i ostatní státy a musí se do ní započítávat ryze kriminální činnosti, například výroba a distribuce drog, které zdanit nelze. A tak není možné čekat, že nezdaněné podnikání z Česka zcela vymizí. Pokud by se je však podařilo stlačit na polovinu, třeba na úroveň sousedního Rakouska, šlo by stále o stomiliardovou rozpočtovou injekci.

Pro srovnání jde o rozpočtový deficit chystaný na letošek ministrem financí Miroslavem Kalouskem nebo dvojnásobek toho, kolik by stát vybral po zvýšení zvýhodněné sazby DPH z deseti na 20 procent. Sáhnout si na tyto peníze nicméně není snadné. Náměstek ministra financí pro daně Ladislav Minčič (ODS) nadšení bojovníků proti šedé ekonomice brzdí. "Odhady jsou trochu subjektivní. U nás i ve světě je to střelba od boku. Všimněte si, že se většinou pohybují kolem 15 procent, zřejmě jde o jakousi magickou hranici," říká Minčič. I on však připouští, že rozpočet přichází o velké peníze.


INFOGRAFIKA: Velikost stínové ekonomiky v Evropě

 

Velikost stínové ekonomiky v Evropě

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více se o tématu dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 9. února, nebo pod odkazem níže:

Související