Čtvrtý ročník průzkumu Město pro byznys odhalil ve čtvrtek vítězná města ve čtvrtém kraji. Prvenstvím se na Zlínsku může pyšnit Kroměříž. Město bodovalo kvalitou pracovního trhu z pohledu podnikatelů, pyšní se vysokým počtem nových studentů.
Vzdělaná Kroměříž
Co »vyšvihlo« Kroměříž ze sedmého místa, které obsadila minulý rok, až na letošní první příčku? Vedle odborného vzdělání velkého množství studentů také přírůstek počtu obyvatel, který byl až o 20 procent vyšší, než je průměr hodnocených měst v České republice.
»Jedním z vysvětlení může být fakt, že lidé v dnešní uspěchané době vyhledávají lokality, kde budou mít klid k bydlení a zároveň příjemné prostředí pro život svůj i svých dětí,« tvrdí starostka Daniela Hebnarová. Město Kroměříž podle ní právě takové prostředí nabízí.
V minulosti se musela radnice vypořádat s několika problémy – v roce 2004 odešla vojenská posádka, klesla kupní síla obyvatelstva a několik firem prošlo restrukturalizací.
»Jsou pomalí!«
Negativa města se objevila v průzkumu mezi podnikateli. V tomto kritériu se Kroměříž umístila až na desátém místě ze třinácti hodnocených měst ve Zlínském kraji. Podle místních podnikatelů má Kroměříž malý rozsah úředních hodin, špatnou podporu webových stránek a nevyhovující elektronickou komunikaci.
»Jsou pomalí! Mají dlouhé pauzy na oběd,« potvrzuje výsledky průzkumu Michal Tunker, jednatel restaurace a hotelu Excellent v Kroměříži. »Flexibilnost a propojení mezi jednotlivými odbory je katastrofální,« dodává.
Nová průmyslová zóna
I přes tato negativa předčila Kroměříž v průzkumu Město pro byznys konkurenční obce. »Vzhledem k tomu, že Kroměříž a celé Kroměřížsko nepatří k ekonomicky silným regionům, a takto je to i obchodníky obecně vnímáno, umístění v anketě nám může pomoci ukázat potenciál, který město v oblasti byznysu drží v rukou,« dodává Daniela Hebnarová.
Na druhém místě se umístil Holešov. Podle starosty Zdeňka Hanzlíka podnikatelé oceňují úzké vazby s radnicí, které často přerostly i do neformálních setkání.
Město si hodně slibuje od otevření nové průmyslové zóny, která by měla dát práci až několika stovkám místních. Měla by také podpořit zaměstnanost lidí ze sousedních obcí, například již mezi zmiňovanými absolventy středních škol z nedaleké Kroměříže.
Třetí příčku obsadily Luhačovice. Lázeňské město sbíralo body především v posuzované kategorii »kvalita lokality«.
Průzkum pomáhá
Starostka Daniela Hebnarová si pochvaluje princip projektu Město pro byznys. »Je mnoho marketingových průzkumů a anket, kam se města sama hlásí a pějí na sebe chválu. Výsledné hodnocení je pak spíše oceněním schopnosti zaujmout více než druzí. Do průzkumu Město pro byznys se města nehlásí a jsou hodnocena srovnávacími jasně danými kritérii. Myslím, že takový princip vypovídací hodnotu má,« říká starostka.
Unikátní průzkum Město pro byznys hodnotí 205 měst a 22 pražských obvodů podle padesáti kritérií v šesti oblastech podnikání. Partnery srovnávacího průzkumu, který vyhlašuje týdeník Ekonom, jsou zpracovatel výzkumu agentura Datank a společnost Eurovia CS.
Vítězové Ceny týdeníku Ekonom Město pro byznys Zlínského kraje 2011:
Zleva: místostarosta Holešova Rudolf Seifert (2. místo), starostka Kroměříže Daniela Hebnerová (1. místo Města pro byznys Zlínského kraje 2011) a místostarostka Luhačovic Marie Semelová (3. místo).