Tato 400 metrů dlouhá ulice v části New Yorku na Manhattanu je tepnou kapitalismu.
Jejím nepopiratelným středem je Newyorská burza (NYSE), dodnes vysoce citlivý seizmograf světového hospodářství.
Wall Street je mnohými považována za mytické místo, ústřední a klíčový bod božských sil, které hýbou naší zeměkoulí: Money make the World Go Round (peníze točí světem). Když jednou Wall Street vypadne z rytmu, padne stín na všechny národní ekonomiky. Nastydne-li Wall Street, kýchá celý svět, onemocní-li vážněji, hroutí se světová impéria. Minimálně klesají ceny akcií v Londýně, Tokiu, Frankfurtu a Hongkongu.
Pokud tedy hovoříme o Wall Street, je to nejčastěji synonymum pro newyorskou burzu a její instrumenty. Za její hlavní "herce" jsou považovány burzovní indexy Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq.
Vysvětlivky: zdroj: Wikimedia Commons
- Trinity Church
- Budova Bank of New York
- NY Stock Exchange
- Federal Hall
- Trump Building
- Cocoa Exchange
Zájem Hollywoodu nikdy nechyběl
Wall Street jako symbol kapitalismu zajímala často filmaře. Jednu z největších "reklam" získala v roce 1987 díky stejnojmennému filmu o ambiciozním makléři, který se chce dostat do vyšších kruhů. Natočil ho režisér Oliver Stone a do hlavních rolí obsadil Michaela Douglase (tomu role bezohledného makléře Gordona Gekka vynesla první sošku Oscara), Charlieho Sheena a Daryl Hannah.
O 23 let později se finanční magnát Gekko na plátna kin vrátil v pokračování "Wall Street: Peníze nikdy nespí", kde si zopakoval svoji roli Michael Douglas, a partnera mu dělá "nová krev Hollywoodu" Shia LaBeouf.
Filmaři a Wall Street
Wall Street (1987)
Wall Street 2: Money Never Sleeps (2010)
Recenze Wall Street 2: Gordon Gekko je zpět ve vynikající formě. I díky Douglasovi