Zatímco v dávné minulosti bývali podvodníci a strůjci finančních skandálů bez milosti připravováni o hlavu, ti novodobí si zpravidla za své stamilionové hříchy odsedí jen pár let. I když vězeňské brány opouštějí po uši zadluženi, jejich know-how stále dokáže generovat peníze a přitahovat lidskou pozornost.

 

Posledním důkazem je životní příběh finančníka Jordana Belforta zachycený ve snímku Vlk z Wall Street. Belfort na autorských právech k filmu a jeho knižním předlohám vydělal miliony dolarů. Další stovky tisíc mu pak přinášejí "motivační" přednášky. Jiní finanční zločinci se zase po svém "polepšení" živili jako bezpečnostní poradci, konzultanti nebo jako pastýři hříšných duší.

 

Kdo patří mezi nejslavnější finanční lumpy?

 

Charles Ponzi
Mussoliniho našeptávač

Původem Ital Charles Ponzi bývá považován za otce všech novodobých podvodníků a největšího šmelináře v historii Spojených států. Ponzi po první světové válce zbohatl na systému dnes označovaném jako letadlo. Čirou náhodou zjistil, že mezinárodní odběrný kupon, který lze v USA směnit za poštovní známky v hodnotě šest pencí, lze ve Španělsku v přepočtu pořídit za pouhou penci jednu. Nakonec ovšem dospěl k závěru, že náklady na kurzové operace jsou zbytečně vysoké, a s kupony začal obchodovat jen naoko.

 

Investorům nabízel rychlé zhodnocení, které vyplácel z peněz nově příchozích klientů. Vznikl tak model, který je dnes označován jako Ponziho schéma a který Bernardu Madoffovi o 90 let později pomohl zpronevěřit 65 miliard dolarů.

 

Ponzimu za jeho podvody hrozilo doživotí. Protože se však přiznal a s policií spolupracoval, soud ho odsoudil jen k pětiletému trestu. Na svobodu se dostal na kauci v roce 1922, tedy už po 40 měsících. Odstěhoval se na Floridu, kde opět začal nabízet rychlé zbohatnutí. Tentokrát se vrhl na reality a svým klientům sliboval trojnásobné zhodnocení investice za pouhé dva měsíce.

 

Záhy skončil opět ve vězení, odseděl si sedm let. Po propuštění odjel do Itálie, kde si k němu údajně několikrát pro radu přišel i samotný Benito Mussolini. V polovině 30. let se natrvalo přestěhoval do Brazílie, kde pracoval pro italské aerolinie Ala Littoria. V závěru života ho sužovaly četné nemoci - oslepl a ochrnul na polovinu těla. Zemřel v roce 1949 v 66 letech.

 

Frank Abagnale
Osm různých tváří

Frank W. Abagnale je jednou ze nejuznávanějších autorit na problematiku padělání a zpronevěr. Tak zní první věta na Abagnaleho webových stránkách. Jeho kariéru zločince zachycuje snímek Chyť mě, když to dokážeš s Leonardem DiCapriem a Tomem Hanksem v hlavních rolích.

 

Od patnácti - kdy si skrze otcovu kartu na benzin pomohl ke třem tisícům dolarů - až do jednadvaceti - kdy byl ve Francii polapen - stihl vytvořit, použít ale i prožít osm identit od pilota přes učitele až po právníka či dětského lékaře. Jako "vedlejšák" zfalšoval šeky za několik milionů dolarů.

 

V roce 1969 spadla klec a dostal 12 let. Po pěti letech byl podmínečně propuštěn. Na oplátku musel FBI pomáhat s odhalováním podvodníků. Právě to byl krůček k rozjetí jeho zcela nového byznysu. Založil Abagnale & Associates, která dodnes radí bankám, jak odhalovat lidi, jako býval on sám. Postupem let Abagnale vybudoval bezpečnostní impérium, které během 15 tisíc seancí proškolilo v podstatě celý americký bankovní i letecký sektor. Někdejší podvodník si nyní za přednášku účtuje 15 až 20 tisíc dolarů.

 

Nick Leeson
Zničil 200 let starou banku

Nebylo mu ani 30 let, když svým svérázným obchodováním v roce 1995 sestřelil nejstarší anglickou investiční banku Barings. Dodnes vzbuzuje údiv fakt, že banku během pouhých několika dnů dokázal připravit o 1,4 miliardy dolarů. Soud mu za to vyměřil 6,5letý trest, z nějž si odseděl jen necelou polovinu.

 

Na svobodu se dostal poté, co mu byla diagnostikována rakovina tlustého střeva. Leeson úspěšně podstoupil chemoterapii a vystudoval psychologii. Napsal úspěšnou autobiografii Ničemný obchodník, jejíž sedmiciferný honorář padl na dluhy za právníky. Rozjel konzultační společnost, která radí firmám i jednotlivcům, jak kontrolovat finanční rizika. Přednáší jak lidem z finančního sektoru (před několika lety byl i v Praze), tak na společenských večeřích.

 

Leeson přiznává, že vášeň, která jeho i Barings přivedla do problémů, ho neopustila a na trhu skrze svůj laptop stále obchoduje. S obchodováním na základě technické analýzy v objemu pěti tisíc eur týdně by se nicméně k vyrovnání svého "miliardového rekordu" neměl ani přiblížit.

 


obalka Ekonom 62014Portréty dalších finančních "lotrů" najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související