Vláda zanedlouho ohlásí, kdo z dvojice finalistů postaví nové jaderné bloky v Dukovanech. Ve hře jsou francouzská EDF a korejská KHNP. Podle českých firem je nejvyšší čas, aby ministři současně dohodli i závazný podíl zapojení domácího průmyslu do výstavby. V podmínkách tendru nic takového nebylo, dojednávání smluvních podmínek s vítězem ovšem tuhle příležitost nabízí. Příklady ze zahraniční ukazují, že to jde.
Domácí průmysl dlouhodobě požaduje, aby jeho podíl na zakázce za stovky miliard korun dosáhl nejméně 65 procent. „Může to být obrovský impulz pro tuzemskou ekonomiku,“ říká v debatě Ekonomu prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Podle Václava Matyáše, který byl v 90. letech u výstavby prvních dvou bloků elektrárny Temelín, by tuzemské stavební firmy dokázaly realizovat dokonce veškeré práce. „Není tam jediná technologie, kterou by český stavař neuměl dodat,“ říká Matyáš.
V debatě týdeníku Ekonom diskutovali:
Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví
Václav Matyáš, bývalý prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví
Lukáš Zedník, člen výboru Czech Power Industry Alliance, Metrostav DIZ
Jiří Holinka, člen výboru Czech Power Industry Alliance, I&C Energo
Stoprocentní zapojení už nejspíš možné nebude, protože oba finalisté si vybrali za svého hlavního stavebního dodavatele firmy ze své domovské země – EDF společnost Bouygues a korejská KHNP sdružení Daewoo&Doosan. Podle diskutujících je nicméně nutné zabránit tomu, aby na domácí firmy nezůstala jen pozice subdodavatelů ve třetí a čtvrté řadě. Hrozí, že hlavní stavební dodavatelé ze zahraničí by přebrali řídící pracovníky z českých společností.
Oba možní jaderní dodavatelé se k podílu českého průmyslu kolem 65 procent zavázali. Ovšem ústně, ve smlouvách to není. „Stát má nyní šanci požadovat po uchazečích, aby dodrželi, co už dříve slíbili. Pokud by to vybraný uchazeč nedodržel už teď v kontraktační fázi, která má končit v březnu příštího roku, měl by z toho být stát nervózní,“ říká Lukáš Zedník z Aliance české energetiky CPIA.
Jeho kolega Jiří Holinka upozorňuje na další věc. „Bavíme se o projektech, které před sebou budou mít nejméně 60 let provozu. Šestice dnešních bloků je provozována bez zahraničního vlivu a samostatnost je extrémně důležitá i pro ty nové. Musíte být v projektu zapojen od samotného začátku, abyste tuto schopnost měl,“ říká Holinka. V debatě také zaznělo, zda mají české firmy pro výstavbu jádra dostatečné kompetence a kapacity, včetně vzdělávacího systému.