Přivádět hráče ze zahraničí a nazývat je francouzským týmem je trochu umělé, prohlásil v červnu roku 1996, pár hodin před semifinálovým utkáním v ME ve fotbale mezi Francií a Českou republikou tehdejší vůdce krajně pravicové Národní fronty Jean‑Marie Le Pen. A sklidil za svůj výrok velkou kritiku. Francouzský tým tehdy s českými fotbalisty vypadl v penaltovém rozstřelu, o dva roky později si to ale na domácím mistrovství světa více než vynahradil.
Vítězství týmu black, blanc, beur na mistrovství světa (beur je výraz používaný pro lidi z oblasti Maghrebu, tedy severozápadní Afriky) slavilo na Champs Élysées 600 tisíc lidí. Hlavní francouzská fotbalová hvězda Zinédine Zidane (sám alžírského původu) pak prohlásila, že právě „mix týmu byl naší silnou stránkou“. Ve vzduchu byla tehdy cítit reálná naděje, že sportovní úspěchy fotbalového manšaftu mohou sjednotit celý francouzský národ.
O více než čtvrtstoletí později francouzským fotbalem opět otřásá politika. Největší hvězda současného týmu Kylian Mbappé vyzval mladé, aby šli volit a porazili v nadcházejících volbách stranu Národní sdružení, jíž šéfuje Marine Le Penová, dcera politika, který v roce 1996 horoval proti pestrobarevnosti francouzské reprezentace. Zdá se, že historie se někdy opakuje jako kolovrátek. S tím zásadním rozdílem, že dnes už asi nikdo nevěří, že by soudržný výkon Les Bleus na hřišti mohl pomoci vyřešit rozpory, které otřásají celou Francií.
Přeji pěkné čtení.