Evropa se propojuje a o práci v zahraničí uvažuje stále více lidí. Češi za ní vyjíždějí nejčastěji do Německa. Na tamní daňová pravidla je dobré připravit se ještě doma.
Obecně platí, že rezident České republiky, který pracoval v zahraničí, zdaňuje svůj zahraniční příjem rovněž v zahraničí. Do daňového přiznání v Česku pak uvede všechny příjmy, tedy jak domácí, tak ty ze zdrojů v jiných zemích. Protože nejvíc Čechů vyjíždí za prací do Německa, zaměříme se v tomto článku právě na takovou daňovou kombinaci.
V Německu se platí k červenci
Zaměstnancům se daň z příjmu automaticky odečítá ze mzdy. Německý daňový úřad vždy automaticky po přihlášení k pobytu každému přiřadí daňové identifikační číslo (Steuer ID). Je důležité toto číslo předat zaměstnavateli, aby mohl odvádět zálohy na daň.
Formulář EU/EWR umožní čerpat daňové výhody v Německu. O vrácení daně je možné žádat až čtyři roky zpětně.
Daňové přiznání je povinen podat každý, kdo má v SRN tzv. neomezenou povinnost k odvodu daně. Daně v každém případě musí podat zaměstnanec s daňovou třídou č. 3, nebo zaměstnanec s úlevami na daních nebo ten, kdo měl i jiné příjmy než ze zaměstnání, přesahující 410 eur (například nemocenskou, mateřskou, Kurzarbeit, Arbeitslosengeld).
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později