Pár týdnů před koncem uplynulého roku vzbudil nadšení konverzační program ChatGPT, za nímž stojí společnost OpenAI. Umělá inteligence udržuje i delší komunikaci s člověkem, odpovídá na různé dotazy, slušně obstojí u doplňujících otázek. S každou další konverzací se model učí a piluje své znalosti. Vysvětlí i obtížně pochopitelné věci, a co víc – umí přiznat chybu.
Okamžitě se objevila řada nápadů, k čemu se dá použít. Od tvorby částí textů až ke generování programovacího kódu. Je to však stále jen jazykový model. Na to, jestli bude o víkendu pršet, sám neodpoví. Při redakčním testu měl problém rozhodnout, zda je větší kráva, nebo ovce. Obtíže měl i s výpočtem složeného úročení, byť znal vzorec. Je však v jeho schopnostech se takovou operaci doučit.
Spoluzakladatel a technologický ředitel společnosti AI check Jan Rygl říká, že největším přínosem ChatGPT je popularizace vědy a umělé inteligence obecně. „Lidé si mohou sami vyzkoušet, co technologie dovedou, včetně jejich limitů. S ChatGPT mohou vytvářet texty, s DALL·E obrázky nebo videa a nahrávky hlasu s dalšími technologiemi. A také se mohou naučit kritičtěji pracovat s informacemi,“ říká.
Potenciál vidí především v laickém použití a u juniorních pracovních pozic. „To proto, že při rešerši s vyhledávačem sami posuzujete kvalitu zdrojů. Při práci s ChatGPT za vás technologie zkompiluje více zdrojů a vy ušetříte čas, tuto kontrolu ale nemáte.“
Rygl upozorňuje i na to, že trénování modelu je časově nákladné a jednorázové, takže mohou nastat problémy při rychlém zastarávání informací. „Méně dostupné informace ChatGPT často sestavuje z náhodných textů a vymýšlí si je. Funguje jako příliš sebevědomý člověk, který není ochotný přiznat, že odpověď nezná. Pravdivou, částečně pravdivou i nepravdivou informaci podá se stejnou mírou jistoty,“ popisuje odborník na AI. Navíc tento chatbot pracuje pouze s veřejnými daty.
Mezi problémy ChatGPT patří rychlé zastarávání informací. Řeší se už i etika využívání umělé inteligence při konverzacích.
Regionální ředitel kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies Peter Kovalčík zase podotýká, že ChatGPT má potenciál výrazně změnit prostředí kybernetických hrozeb. „Kdokoli s minimálními prostředky a nulovými znalostmi v oblasti kódu může snadno vytvořit hrozbu podle svých představ,“ říká. Řeší se už i etický rozměr využívání umělé inteligence při konverzacích.
Umělá inteligence
Co nezvládne zaměstnanec a co AI
Byznysoví chatboti a virtuální hlasoví asistenti se využívají zejména tam, kde je spousta interakcí se zákazníkem. V bankovnictví, pojišťovnictví, energetice nebo zákaznické péči internetových obchodů. Také při náboru nových pracovníků. Od ChatGPT se však liší, mají předem daný scénář, jakým směrem konverzaci povedou. Postupují stylem „když se stane tohle, odpověz nebo udělej tohle“.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později